Салеп 10 гр.

Zoom
 

Билка од родот Orhis sp. Од која се користи коренот т.е. Грутката. Се препорачува при надразливост на грлото и на горните дишни патишта, ја обложува надразливата слузокожа и го запира кашлањето.

Посебни карактеристики:

Една лажица салеп се промешува со ладна или топла вода и се додава во половина литар топла вода или млеко. Се вари 5 минути со постојано мешање. Готовата напивка може да се прорси со малку цимет.