MorgenLand

Image MorgenLand

Благодарение на нивниот нутритивен состав во кој се застапени витамини, минерали, незаситени масни киселини и растителни влакна секогаш претставуваат  дел од здравите и балансирани диети. MorgenLand има голем избор на органски производи од оваа категорија кои може да се користат како додатоци при подготвување на разни видови на пецива, егзотични јадења, самостојно како грицки или во салати.

Image

 

Органски лешници, 200 g 

Органски сертифициран производ кој е погоден и за вегани.

Лешниците по собирањето се сушат на природен начин на сонце, со што се задржуваат нивните нутритивни вредности. Можат да се користат како закуска, додаток во салати и пикантни јадења.

Image


Органски бадеми, 200 g

Органски сертифициран суров и вегански производ. Бадемите се едни од најомилените јаткасти плодови. Независно дали се сурови или печени, тие ги подобруваат пикантните и слатки јадења и претставуваат основа на популарниот марципан. Покрај тоа, бадемите може да се најдат како состојка во рецепти, за подготвување на голем број на разновидни јадења,  а се користат и како закуска, во мусли и во десерти.

 

Image

 

 

Органски ф`стаци во лушпа, печени и солени, 125 g

Органски сертифициран производ, погоден за вегани. MorgenLand печените и солени ф`стаци се одлична закуска за сите. Преку печењето особено се ослободува нивната јаткаста арома, а малку солениот вкус е во контраст со слатките, истовремено зачинети фстаци. 
Image

 

Органски бразилски орев, 200 g

Органски производ погоден и за вегани. Бразилскиот орев е исклучително богат со селен, и е добар извор на минерали.

Поради високата содржина на селен, треба да се конзумира во мали количини, за да не дојде до интоксикација (не повеќе од 20-30 г дневно). Одичен изор е на калциум, калиум, железо, фосфор, цинк, бакар и манган, како и на витамините Ц, Е и Б6. Во неговата содржина има и големо количество на омега-3 и омега-6 масни киселини.

Бразилскиот орев со неговиот пикантен, зачинет вкус е деликатес и популарна закуска. Особено е вкусен со сирење или во салата, но исто така идеално одговара и за пецива.