Cranberry (Reine des pres)

Image Cranberry (Reine des pres)

 Tretje para orale për sistem të shëndoshë urinar.

 - Kuartet nga Boronica e kuqe, Filipendula hexapetala, Erica arborea, Druri hirit

Image

 

Органски лешници, 200 g 

Органски сертифициран производ кој е погоден и за вегани.

Лешниците по собирањето се сушат на природен начин на сонце, со што се задржуваат нивните нутритивни вредности. Можат да се користат како закуска, додаток во салати и пикантни јадења.

Image


Органски бадеми, 200 g

Органски сертифициран суров и вегански производ. Бадемите се едни од најомилените јаткасти плодови. Независно дали се сурови или печени, тие ги подобруваат пикантните и слатки јадења и претставуваат основа на популарниот марципан. Покрај тоа, бадемите може да се најдат како состојка во рецепти, за подготвување на голем број на разновидни јадења,  а се користат и како закуска, во мусли и во десерти.

 

Image

 

 

Органски ф`стаци во лушпа, печени и солени, 125 g

Органски сертифициран производ, погоден за вегани. MorgenLand печените и солени ф`стаци се одлична закуска за сите. Преку печењето особено се ослободува нивната јаткаста арома, а малку солениот вкус е во контраст со слатките, истовремено зачинети фстаци. 
Image

 

Органски бразилски орев, 200 g

Органски производ погоден и за вегани. Бразилскиот орев е исклучително богат со селен, и е добар извор на минерали.

Поради високата содржина на селен, треба да се конзумира во мали количини, за да не дојде до интоксикација (не повеќе од 20-30 г дневно). Одичен изор е на калциум, калиум, железо, фосфор, цинк, бакар и манган, како и на витамините Ц, Е и Б6. Во неговата содржина има и големо количество на омега-3 и омега-6 масни киселини.

Бразилскиот орев со неговиот пикантен, зачинет вкус е деликатес и популарна закуска. Особено е вкусен со сирење или во салата, но исто така идеално одговара и за пецива.