МОМЕНТАЛНИ АКЦИИ

Услугата за достава е достапна на територијата на целата држава и истата е бесплатна со нарачка над 1.500 денари.

Имате можност за избор на термин за достава.

 

Безглутенски крокети од сино сирење

Овие вкусни вегератијански крокети се крцкави однадвор и меки одвнатре, со преубав вкус на сино сирење.

Со овој рецепт можете да подготвите и крокети, а времето на подготовка е 3-4 минути

Состојки

оризово брашно

Подготовка

 • Во сад на тивок оган ставете ги путерот (50 г), млекото и оризовото брашно.
 • Зачинете со сол и бибер, мешајте редовно додека смесата не се згусне.
 • Продолжете со мешање додека густиот сос не стане меко тесто.  
 • Отстранете го садот од оган, покријте го и оставете го да се олади.
 • Исечкајте го магдоносот и издробете го сирењето.
 • Додадете ги магдоносот и сирењето во мекото тесто и мешајте добро.
 • Разделете ја смесата на 8 дела и обликувајте го секој во округол крокет.
 • Во сад искршете едно јајце и изматете го добро
 • Ставете ги трошките од корнфлекс во друг сад
 • Едно по едно, потопувајте ги крокетите во садот со јајце, а потоа во садот со корнфлекс.
 • Ставете ги крокетите на чинија и подгответе се за готвење
 • Загрејте го путерот (25 г) на среден оган.
 • Ставете ги крокетите во тавчето и пржете ги додека не добијат златно кафена боја, околу 3-4 минути.
 • Вртете ги наизменично додека не се испржат цели од сите страни.