MARNYS Vitahelp Магнезиум, 60 капсули

marnys vitahelp magnesium 375mg
MARNYS Vitahelp Магнезиум, 60 капсули
459,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Бренд
Шифра
050615C
favorite_border

Опис на производот

VITAHELP Mg на MARNYS, благодарение на трите магнезиумови соли обезбедува најголемо количество на елементарен магнезиум, олеснувајќи ги нормалните мускулни и невролошки функции и перформанси, со оглед на тоа што учествува и ги регулира мускулните и мозочните процеси, како и оние поврзани со метаболизмот во општа смисла.

  • МАГНЕЗИУМ во три форми - магнезиум оксид, хидроксид и сулфат
  • Магнезиумот ја олеснува релаксацијата и обновувањето на мускулите, намалувајќи ја појавата на симптоми поврзани со замор, како што се грчевите
  • Магнезиумот придонесува за синтеза на протеини и метаболизам на гликоген на мускулно ниво
  • Магнезиумот придонесува за правилна функција на нервниот систем, особено во однос на расположението и стресот
  • Погодно за вегани

VITAHELP Mg докажано е дека :

Значително ја олеснува болката, побрзо го опоравува телото и ја зголемува мускулна сила.

Во студија со поединци кои се занимаваат со спорт, магнезиумот се покажа дека значително ги намалил воспалителните маркери (IL-6) и болката.

Силата на мускулите се зголемува за 16-26% со нивно надополнување за време на практикување на спорт.

Ги подобрува процесите на нервниот систем, особено оние поврзани со расположението, стресот и сонот.

Магнезиумот игра важна улога како ко-фактор во многу ензимски патишта. Магнезиумот го модулира и контролира пристапот на калциум во клетките и ослободувањето на калциум во мускулите и нервите. Оваа контрола на транспортот на калциум е одговорна за многу физиолошки функции, вклучувајќи контрола на нервната активност, срцева ексцитабилност, невромускулен пренос, мускулна контракција, вазомоторен тон, како и крвен притисок и периферна циркулација на крвта.

  • За возрасни и деца над 18 годишна возраст. 

Пакување: 60 растителни капсули

Содржина

Состав: 1 касула содржи:

    %*ПДВ
Магнезиум 375 мг 100%

*препорачано дневно внесување

Состојки: Магнезиум оксид, магнезиум хидроксид, магнезиум сулфат и средство против стврднување (магнезиум стеарат). Состав на обвивката на растителната капсула: хипромелоза.

Употреба: една (1) капсула на ден.

Додатоците во исхраната не треба да се користат како замена за разновидна и балансирана исхрана и за здрав начин на живот.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се