NATURAL WEALTH Витамин Д3 400 ИЕ, 100 таблети

NATURAL WEALTH Витамин Д3 400 ИЕ, 100 таблети
541,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Бренд
Шифра
046568C
favorite_border

Опис на производот

Витамин Д3 (холекалциферол) е природна  форма на витамин Д и спаѓа во групата на витамини растворливи во масти. Тој има улога во многу невролошки и клеточни функции за кои е потребен калциум, а учествува и во продукција на моноцити. Витамин Д3 и калциумот помагаат во намалување на загубата на коскени материјали кај жени во пост-менопауза. Ниска коскена минерална густина е ризик фактор за остеопоротични коскени фрактури како и разни заболувања на коските.

Витаминот Д ги има следниви функции во нашето тело:

  • Одржување на здравјето на коските и забите
  • Поддршка на здравјето на имуниот систем, мозокот и нервниот систем
  • Го регулира нивото на инсулин и помага за регулирање на дијабетесот
  • Поддршка на кардиоваскуларното здравје
  • Штити од развој на карцином
  • Корисно дејство кај повеќе видови артритис

Пакување: 100 таблети

Содржина

Состав:

Една таблета содржи:                              

                                                                                                                                                 %ПДВ
Витамин Д     10 мкг (400 ИЕ)       200
- како Д3 (холекалциферол)

*препорачано дневно внесување

Состојки: средство за зголемување на волуменот - дикалциум фосфат, микрокристална целулоза, средство против стврднување - растителна стеаринска киселина, стабилизатор - Cross Linked целулозна гума, холекалциферол, средство против стврднување - магнезиумови соли на масни кислени, модифициран скроб, средство против стврднување – силициум диоксид.
 

Употреба: За возрасни земете по една (1) таблета на ден, заедно со оброкот.

Додатоците на исхрана не треба да се користат како замена на разновидна и балансирачка исхрана и за здрав начин на живот.
Да не се надминува препорачаната дневна доза.
Ако сте бремени, доите, земате некои лекови или имате било каква медицинска состојба, консултирајте се со Вашиот лекар пред употреба на производот.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се