POLSKI LEK Plusssz Јуниор електролитен комплекс 3+, 20 шумливи таблети

polski lek plusssz junior elektrolity complex elektroliti  deca
POLSKI LEK Plusssz Јуниор електролитен комплекс 3+, 20 шумливи таблети
138,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Бренд
Шифра
053105C
favorite_border

Опис на производот

Plusssz Junior Elektrolity Complex 3+ е производ во форма на шумливи таблети.

По растворање на шумливата таблета се добива 100% електролитен раствор со вкус на портокал (содржи овошен сок од портокал во прав), наменет за хидратација на организмот, кај деца над 3 години и возрасни.

  • Растворите за хидратација се производи кои во својот состав содржат глукоза, калиум и натриум во соодветна концентрација

Електролитен раствор е раствор кој има ниска осмоларност. Соодветниот сооднос на глукоза и јони влијае на правилната апсорпција на вода во цревата и на тој начин во организмот се одржува рамнотежа на водата и минералните супстанции.

Plusssz Junior Elektrolity Complex 3+ се препорачува за употреба при различни состојби на нарушување на електролитниот баланс, пролив и повраќање и кај возрасни при зголемено потење при интензивна физичка активност, спортски активности или топло време 

Пакување: 20 шумливи таблети

Содржина

Состав: 4 шумливи таблети содржат:

    %ПДВ*
Тиамин 1.1 мг 100
Ниацин 16 мг 100
Витамин Б6 1.4 мг 100
Биотин 50 мкг 100
Витамин Б12 2.5 мкг 100
Магнезиум 240 мг 64
Калиум 400 мг 20
Натриум 580 мг /
Глукоза 3.000 мг /

  *препорачано дневно внесување

Состојки: регулатор на киселини: лимонска киселина, глукоза, магнезиум лактат, сода бикарбона, средство за зголемување на волуменот: сорбитол, калиум цитрат, средства против стврднување: поливинилпиролидон, полиетилен гликол, арома, витамини (никотинамид, пиридоксин хидрохлорид, тиамин мононитрат, Д-биотин, цијанокобаламин), екстракт од сок на цвекло во прав, боја: каротин, засладувачи: циклами, сахарини, сок од портокал во прав - 0,1%.

Немојте да го употребувате производот во случај на пречувствителност на било која од состојките во состав на производот.

Производот може да содржи лактоза (од млеко).

Производот содржи шеќер и засладувачи.

Употреба:

Растворете една шумлива таблета во 1/2 чаша (125 мл) ладна вода.

Се препорачуваат по четири (4) шумливи таблети на ден.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се