SUPERDIET Црна рдоква и артичока, 90 капсули

SUPERDIET Radis noir artichaut - Black radish artichoke 90 capsules crna rdokva i articoka
SUPERDIET Црна рдоква и артичока, 90 капсули
1.044,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Категорија
Бренд
Шифра
020276C
favorite_border

Опис на производот

Црна рдоква и артичока. Црната рдоква е корен кој традиционално се употребува со векови. Овој зеленчук е карактеристичен по своето бело тело, карактеристичен вкус и црната лушпа.

  • Црната рдоква се користи во случај на инфекции, кај пореметувања на работата на жолчното кесе. Таа содржи протеини, јаглени хидрати, масти, целулоза и многубројни минерали. Поради мирисот и вкусот, во исхраната главно се користи како средство кое го поттикнува апетитот
  • Се користи како природен лек за проблемите со варењето, додека тоникот од црна рдоква се користи за прочистување на црниот дроб 
  • Артичоките спаѓаат во редот на зеленчуци со најголема количина на антиоксиданти, и можат да помагнат при дигестија, јакнење на функцијата на црниот дроб и јакнење на функцијата на жолчната ќеса
  • Листот од артичоката е богат со природни и биолошки активни компоненти и затоа неговите лековити својства се многу значајни. Една од тие активни компоненти со најголем удел во човекововото здравје се флавоноидите и кафеоликвинска киселина. Истражувања покажуваат дека цинаринот и флавоноидите, вклучувајчи го и лутеолинот, се силни антиоксиданси кои можат да помогнат во превенција на оштетувања на клетките во црниот дроб особено кај луѓе кои конзумираат алкохол, цигари и други штетни материи во телото
  • За возрасни и деца од 12 годишна возраст

 Ссодржи хемиски супстанции кои што можат да:

  • Го чисти и одмастува црниот дроб
  • Го спречува гадењето и повраќањето
  • Ги намалува грчевите и гасовите во стомакот
  • Го намалува нивото на холестерол
  • Помага при синдром на иритирани црева (IRB)

Пакување: 90 капсули

Содржина

Состав:

Осум (8) капсули содржат:

    ПДВ*
Црна рдоква   800 мг /
Артичока 800 мг** /

*препорачано дневно внесување
** еквивалент на суво растение

Состојки:

- црна рдоква*(корен)

- рибина желатинска капсула* (алкохолен оцет*- глукозен сируп*- средство против згрутчување: соин лецитин*, семе од репка*)

- лист на артичока* (екстракт во прав (малтодекстрин*)

- оризов скроб*

- средство против згрутчување: калциум карбонат.

*состојки од органско производство

Да се чува на места недостапни за деца

Употреба: се пропорачуваат осум (8 капсули) на ден, поделени во 2 до 3 порции во тек на  оброк.

Предупредување: Производот да не го употребуваат лица кои се алергични на артичока и растенија од фамилијата Asteracea и лица кои имаат камен во жолчка или опструкција на жолчните патишта. Консултирајте се со Вашиот лекар ако имате нарушена или намалена функција на тироидната жлезда, пред употреба на производот.
Не се препорачува употреба на овој производ кај бремени жени, доилки и деца под 12 годишна возраст.
Препорачаната дневна доза не смее да се надминува. Препаратот не заменува оброк и не треба да се користи како замена за разновидна исхрана.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се