4U PHARMA Babytol Neonate Капки за предвремено родени новороденчиња, 10 мл

4u Pharma Babytol Neonate
4U PHARMA Babytol Neonate Капки за предвремено родени новороденчиња, 10 мл
588,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Бренд
Шифра
053145C
favorite_border

Опис на производот

Капки за орална употреба кои содржат култури од добри бактерии Lactobacillus rhamnosus GG, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus reuteri, Bifidobacterium infantis, Bifidobacterium bifidum, Bifidobacterium breve и се додаваат во мајчиното млеко или млечните формули и се наменети за дигестивниот тракт кај предвремено родени и новороднчиња родени со царски рез од првиот ден на животот.

Пакување: 10 мл

Содржина

Состав:

Активни компоненти во една доза од 0.25 мл:

  1 доза (0.25 мл) %NRV* 100.0 мл
Lactobacillus rhamnosus GG 2.25х108 CFU  - 9x1010 CFU
Lactobacillus acidophilus 2.25х108 CFU - 4x1010 CFU
Lactobacillus reuteri 1x108 CFU - 9x1010 CFU
Bifidobacterium infantis 2.25х108 CFU - 9x1010 CFU
Bifidobacterium bifidum 2.25х108 CFU - 9x1010 CFU
Bifidobacterium breve 2.25х108 CFU - 9x1010 CFU

*NRV - Нутритивна референтна вредност

**CFU - Единица за формирање колонии

Употреба:

Предвремено родени и новороденчиња родени со царски рез од првиот ден: капките се додаваат во мајчиното млеко или млечната формула, еднаш или два пати дневно пред хранење на новороденчето/бебето од првиот ден на раѓање или по препорака на педијатар.

  • Кај доење: во претходно стерилизирана лажица, одмерете со капалката 7-8 капки од вијалата, дајте му на бебето да ги испие и потоа продолжете со доењето.
  • За млечни формули: подгответе ја млечната формула по инструкции на производителот. Измерете од вијалата 7-8 капки и додајте ги во претходно подготвена млечна формула на температура за хранење. Не ги додавајте капките кога млечната формула е ладна или топла туку само кога е на температура за хранење. Приготвената формула која детето нема да ја испие не ја употребувајте подоцна туку задолжително фрлете ја. Протресете силно пред употреба.

Предупредување:

Препорачаната дневна доза не смее да се прекорачува. Производот не е наменет за новороденчиња кои се преосетливи на било која состојка од производот.

Доколку бебето користи антибиотик, производот да се дава 2 саати пред или 2 саати после давањето на антибиотик.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се