ALKALOID Цитикол Б капки 10 мл

ALKALOID Цитикол Б капки 10 мл
419,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Категорија
Бренд
Шифра
040741C
favorite_border

Опис на производот

Цитиколинoт помага во обновување на оштетените клеточни мембрани на ретинските ганглиски клетки и на главата на оптичкиот нерв.

Хијалуронската киселина помага во подобрување на стабилноста на солзниот филм, со што површината на окото се одржува подмачкана, навлажнета и заштитена.

Цијанокобаламинот (витамин Б12) поволно влијае врз растот на епителните клетки на рожницата и ги штити клетките од дејството на слободните радикали.

Капките се употребуваат кај:

  • Пациенти со глауком (покрај стандардната хипотензивна терапија)
  • Пациенти со дијабетична ретинопатија

Пакување: 10 мл

Содржина

Состав:

Капките за очи Цитикол Б претставуваат стерилен раствор, медицинско средство од класа IIa, и содржат:

  • 2 % натриумова сол на цитиколин
  • 0,2 % xијалуронска киселина
  • 0,05 % цијанокобаламин (витамин Б12) 
  • 0,01 % бензалкониум хлорид

Растворот е со pH-вредност од 6,3 до 6,7.

Употреба

Возрасни: по една капка во окото, 3 пати на ден, по потреба.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се