ALKALOID Фурал С 200 мг, 10 капсули

ALKALOID Фурал С 200 мг, 10 капсули
187,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Бренд
Шифра
048264C
favorite_border

Опис на производот

Фурал С се употребува за краткотрајно лекување на акутна дијареја од бактериска етиологија, односно дијареја како резултат на бактериски инфекции предизвикани од грам-позитивни коки: Streptococcus pyogenes, Staphylococcus pyogenes, како и од грам-негативни ентеробактерии: Escherichia coli, Salmonella и Shigella.

Нифуроксазидот припаѓа во групата антидијареици и во групата интестинални антиинфламаторни/антиинфективни лекови.

Дејствува локално во цревата и покажува екстремно ниска системска апсорпција. Активноста се должи на нитро-групата (NO2), којашто е силно електрон-реактивна.

  • За возрасни и деца над 12 години

Пакување: 10 капсули 

Содржина

Состав: една капсула содржи 200 мг Нифуроксазид.

Употреба:

  • Возрасни: една капсула од 200 мг, 4 пати дневно
  • Деца над 12 годишна возраст: една капсула од 200 мг, три до четири пати дневно

Терапијата не треба да трае подолго од 7 дена.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се