ALKALOID Multi Essence Витамини и минерали, 30 таблети

ALKALOID Multi Essence Витамини и минерали, 30 таблети
370,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Категорија
Бренд
Шифра
049318C
favorite_border

Опис на производот

Ја обезбедуваат потребната количина витамини и минерали, со цел да се задоволат зголемените потреби на организмот.

 • Витамин Ц, витамин Б1, витамин Б2, витамин Б6, витамин Б12, ниацин, пантотенска киселина, биотин, калциум, магнезиум, железо, манган, бакар, јод и фосфор придонесуваат за нормално искористување на енергијата
 • Витамин Ц, витамин Б2, витамин Б6, витамин Б12, ниацин, пантотенска киселина, фолна киселина, магнезиум и железо придонесуваат за намалување на заморот и исцрпеноста
 • Витамин Ц, витамин Б1, витамин Б2, витамин Б6, витамин Б12, ниацин, биотин, магнезиум, бакар и јод придонесуваат за нормално функционирање на нервниот систем
 • Витамин Ц, витамин Б1, витамин Б6, витамин Б12, ниацин, фолна киселина, биотин и магнезиум придонесуваат за нормална психолошка функција
 • Железо, јод и цинк придонесуваат за нормална когнитивна функција
 • Витамин Ц, витамин А, витамин Д, витамин Б6, витамин Б12, фолна киселина, железо, цинк, бакар и селен придонесуваат за нормална функција на имуниот систем
 • Витамин Ц, витамин Е, витамин Б2, цинk, манган, бакар и селен придонесуваат за заштита на клетките од оксидативен стрес
 • Витамин А, витамин Б2, ниацин и биотин придонесуваат за одржување нормални кожа и мукозни мембрани, додека биотин, цинк и селен придонесуваат за одржување нормална коса
 • Витамин К, витамин Д, калциум, магнезиум, цинк и манган придонесуваат за одржување нормални коски
 • Витамин Д, калциум и магнезиум придонесуваат за одржување нормална мускулна функција и нормални заби
 • Цинк и селен придонесуваат за одржување нормални нокти
 • Витамин А, витамин Б2 и цинк придонесуваат за одржување нормален вид
 • Витамин Д, витамин Б12, фолна киселина, магнезиум, железо и цинк играат улога во процесот на клеточна делба
 • Јод и селен придонесуваат за нормална тироидна функција
 • Витамин Б6, витамин Б12 и железо придонесуваат за нормално создавање црвени крвни клетки
 • Витамин Ц дополнително придонесува за нормално создавање колаген, со цел нормална функција на крвните садови, коските, ’рскавицата, непцата, забите и на кожата. Исто така, ја зголемува апсорпцијата на железо
 • Витамин Ц дополнително придонесува за нормално создавање колаген, со цел нормална функција на крвните садови, коските, ’рскавицата, непцата, забите и на кожата. Исто така, ја зголемува апсорпцијата на железо
 • Хром придонесува за одржување нормални нивоа на гликоза во крвта

 Пакување: 30 таблети

 Производител: произведено во Италија за Алкалоид АД Скопје

Содржина

Состав: 1 таблета содржи:

    %ПДВ*
 Калциум 160 мг 20
 Магнезиум 100 мг 27
 Витамин Ц 80 мг 100
 Витамин ПП  16 мг 100
 Железо 14 мг 100
 Витамин Е 12 мг 100
 Цинк 10 мг 100
 Витамин Б5 6 мг 100
 Манган 2 мг 100
 Витамин Б2 1,4 мг 100
 Витамин Б6 1,4 мг 100
 Витамин Б1 1,1 мг 100
 Бакар 1 мг 100
 Витамин А 800 мкг 100
 Лутеин 500 мкг /
 Фолна киселина 200 мкг 100
 Јод 150 мкг 100
 Витамин К 75 мкг 100
 Селен  55 мкг 100
 Биотин 50 мкг 100
 Молибден 50 мкг 100
 Хром 40 мкг 100
 Витамин Д 5 мкг 100
 Витамин Б12 2,5 мкг 100

 *препорачано дневно внесување

Употреба: Возрасни eднаш дневно, по една таблета.

Предупредување: Да не се надминува препорачаната дневна доза.

Производот не треба да се употребува како замена за разновидна исхрана.

Да се чува на места недостапни за деца.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се