ALKALOID Назопас капки 0.5 мг/мл, 10 мл

ALKALOID Назопас капки 0.5 мг/мл, 10 мл
145,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Бренд
Шифра
037190C
favorite_border

Опис на производот

Активната супстанција на овој лек е оксиметазолин хидрохлорид, којшто се користи како назален деконгестив.

Стеснувајки ги артериолите, тој го намалува отокот на носната слузница и секрецијата од носот. На тој начин се олеснува дишењето преку носот и се ублажуваат придружните знаци на настинка. Оксиметазолинот поседува и противвоспалително и антиоксидативно дејство.

Назопас поседува антивирусно дејство врз одредени вируси коишто главно предизвикуваат респираторни болести.

Капките Назопас може да ги користите ако имате:

  • Акутна кивавица
  • Кивавица поради алергии
  • Риносинуситис
  • Воспаление на средното уво (otitis media) - за подобрување на функцијата на Евстахиевата туба

Пакување: 10 мл

Содржина

Состав: 1 мл содржи oxymethazoline hydrochloride 0.5 мг

Употреба

  • Возрасни, адолесценти и деца над 6 години: една до две капки Назопас во секоја носница, два пати до три пати дневно.

Главата треба да биде наведната наназад и да се дише нормално. Назопас може да се користи во пропишаните дози не подолго од седум дена.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се