APELINI 100% Природен сок од калинки, 200 мл

Apelini 100% Pomegranate sok od kalinka
APELINI 100% Природен сок од калинки, 200 мл
79,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Бренд
Шифра
050045C
favorite_border

Опис на производот

Матичен сок од калинка, пастеризиран.

  • 100% природно цеден сок од калинка
  • Не содржи шеќер или додадена вода
  • Без конзерванси
  • Не е направен од концентрат
  • Целосно органски производ
  • Се препорачува за сите возрасти
  • После отварање да се чува во фрижидер и да се консумира до 3 дена
  • Македонски производ

Пакување: 200 мл.

Ова вкусно овошје, познато и како кралско и божествено е најспоменувано овошје во митологијата, религијата и литературата. Во исхраната и медицината се користи илјадници години.

Калинката содржи над 100 фитохемикалии, а голем број од нив имаат позитивни ефекти.

Антиоксиданси - голема содржина на витамин Ц и полифеноли кои со својата структура ги неутрализираат слободните радикали. Со намалување на оксидативниот стрес се спречува оштетување на клеточните структури како што се липидните мембрани и ДНК молекулата.

Калинката е особено корисна за машкото здравје, затоа нејзините екстракти се користат во сите суплементи за превенција на заболувања на простата, намалување на бенигно зголемена простата која особено е честа кај мажите над 50 г. и намалување на нивоата на простата - антиген (PSA) маркерите.

Научните студии ја потврдуваат и способноста на калинката во редуцирање на инсулинската резистентност на клеточните рецептори, што е главна причина за појава на Дијабетес тип 2, а со тоа и намалување и регулација на нивоата на шеќер во крвта.

Калинката позитивно влијае и врз функцијата на дигестивниот систем, односно спречува инфламација на цревата, оштетување на мукозната бариера и појава на заболувања како што се Кронова болест, улцеративен колитис и иритабилни црева.

Богатството на природни соединенија ја зголемуваат меморијата и когнитивните способнисти, па калинките се препорачуваат за превенција и при Алцхајмерова болест и деменција.

Антиоксидансите ја спречуваат и инфламацијата и нејзините симптоми: болка, црвенило, оток, топлина и губење на функцијата.

Антиинфламаторните карактеристики имаат позитивно влијание врз автоимуните заболувања на зглобниот синовиум при ревматоиден артритис, но и при остеоартритис.

Природните соединенија во калинката даваат енергија за аеробната мускулна функција и нивна контракција, ја подобруваат функцијата на белите дробови, кислородниот капацитет и сатурација.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се