APTAMIL AR 1, 400 г

APTAMIL AR 1, 400 г
769,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Бренд
Атрибути
Шифра
029562C
favorite_border

Опис на производот

Aptamil® AR 1 Храна за посебни медицински намени од раѓање до 6 месеци.

Патентирана следна генерација на формула:

Единствена формула која ги комбинира уникатната смеса на состојки со уникатен процес.

За диететско регулирање на РЕГУРГИТАЦИЈА.

  • Згусната формула
  • Со LBG

Природната гума од рогач (Locust Bean Gum - LBG) е природен згуснувач: природните влакна на LBG го згуснуваат оброкот со апсорпција на водата, помагајќи оброкот да остане во желудникот. Ова е главен елемент во диететското менаџирање на регургитацијата.

Aptamil® AR 1 не е соодветен за недоносени бебиња, како и за доенчиња дијагностицирани со алергија на протеини на кравјо млеко со регургитација.

Бебињата често плукаат мали количества на млеко после хранењето (што вообичаено се нарекува бљуцкање). Сепак, одредени бебиња може да имаат почести регургитации.

40 годишно истражување на интестиналното здравје.

Пакување: 400 г

Aptamil® AR 1 треба да се користи само според препораките на лекарот. Табелата за исхрана е генерализирана, Вашето бебе може да има потреба од повеќе или помалку формула од прикажаното.

Возраст на доенчето

Просечна тежина во кг

Оброци во тек на 24 часа

Вода (мл)

Рамни дозерки

0-14 дена

2.5-3

7

60

2

2-8 недели

3-3.5

6

90

3

2 месеци 3.5-4 5 120 4
3 месеци 4-5 5 150 5
4 месеци 5-6 5 180 6
5 месеци 6-7 5 210 7
Од 6 месеци натаму >7 4 210 7

Стандардно дозирање: 100 мл Aptamil® AR 1 = 90 мл вода на 40℃(пожелно)+ 3 рамни дозерки = 285kj (68kcal). 1 рамна дозерка=4,8 г

Користете ја само дозерката од пакувањето. Не ја правете формулата појака или послаба од наведеното.

Подготовка на оброкот на Вашето бебе:

  1. Секогаш измијте си ги рацете и исчистете сé што ќе користите во подготовка на оброкот.

  2. Стерилизирајте ги шишето и цуцлата, или чашата, со вриење во вода во тек на 10 минути.

  3. Зовријте чиста вода за пиење во тек на 10 минути, оставете малку да се олади. Споредете со упатството за употреба, сипете точно количество од претходно зовриената млака вода во стерилизирано шише/ чаша.

  4. Додадете точен број на рамни дозерки на прав од Aptamil® AR Израмнете ја секоја дозерка со позадината на чист нож. Не притискајте.

  5. Затворете го шишето/чашата и добро протресете се додека правот потполно не се раствори. Ставете серилизирана цуцла на шишето. Проверете ја температурата на оброкот на внатрешноста на рачниот зглоб. Искористете го оброкот веднаш после подготовката.

  6. Исчитете ги шишето и цуцлата, или чашата веднаш после употребата. Никогаш не ги користете повторно остатоците од оброкот. Чувајте ја лименката цврсто затворена на ладно, суво место, не во фрижидер. Искористете во тек на три недели од отварањето.

Совет за складирање и хранење:

Од хигиенски причини, не ги чувајте веќе направените оброци, фрлете ги остатоците од оброкот во рок од 1 час . Не ги загревајте оброците во микробранова печка, одредени делови може да се прегрејат и да предизвикаат изгореници. Не складирајте во фрижидер. Чувајте го правот на ладно и суво место. Искористете го правот во рок од 3 недели од отварањето.

Содржина

Состав: Лактоза (од кравјо млеко), растителни масла (палмово масло, кокосово масло, масло од маслодајна репка, сончогледово масло, високо олеинско сончогледово масло), обезмастено млеко, деминерализирана сурутка (од кравјо млеко), галакто-олигосахариди (од кравјо млеко), природна гума од рогач, концентрат на сурутка (од кравјо млеко), калциум фосфат, протеин на сурутка (од кравјо млеко), рибино масло, фрукто-олигосахариди, натриум цитрат, магнезиум хлорид, калциум карбонат, калиум цитрат, калиум хлорид, холин хлорид, масло од Mortierella Alpina, Л-аскорбинска киселина, соја лецитин, инозитол, таурин, железо сулфат, Л-триптофан, цинк сулфат, натриум Л-аскорбат, Л-карнитин, цитидин 5‘монофосфат, ДЛ-алфа токоферил ацетат, уридин 5’монофосфат натриумова сол, аскорбил палмитат, калциум Д- пантотенат, аденозин 5 ‘монофосфат, инозин 5 ‘монофосфат натриумова сол, никотинамид, гванозин 5 ‘монофосфат натриумова сол, бакар сулфат, ДЛ-алфа токоферол, ретинил палмитат, тиамин хидрохлорид, пиридоксин хидрохлорид, рибофлавин, птероилмоноглутаминска киселина, калиум јодид, манган сулфат, натриум селенит,фитаменадион, Д-биотин, холекациферол, цијанокобаламин.

Совет за алергија: млеко, риба и соја.

ВАЖНА НАПОМЕНА: ДОЕЊЕТО Е НАЈДОБРО ЗА БЕБИЊАТА.

 

Просечни

вредности

Во

100 мл¹ подготвен оброк

 

Во

100 г прав

 

Просечни вредности

Во

100 мл¹ подготвен оброк

 

Во

100 г прав

Енергија

285

68

1978 kJ

472 kcal

Тиамин (Б1)

0,06

0,42 мг

Масти

 

 

3,2

 

22 г

Рибофлавин (Б2)

0,14

0,99 мг

Од кои:

заситени

 

1,4

 

9,9 г

Нијацин (Б3)

0,46

3,2 мг

мононезаситени

1,2

8,5 г

Витамин Б6

0,05

0,36 мг

полинезаситени

0,50

3,7 г

Фолат

16

113 мкг

Линолна кис.(LA)

428

3000 мг

Витамин Б12

0,09

0,59 мкг

α линоленска киселина(ALA)

 

51

 

360 мг

Биотин

1,8

13 мкг

Арахидонска

Киселина (AA)

 

8,8

 

60 мг

Пантотенска киселина

 

 

0,56

 

 

3,9 мг

Докозахексаноична

Киселина (DHA)

 

17

 

120 мг

Минерали

 

 

Јаглехидрати

8,1

55 г

Натриум

23

163 мг

 

 

 

Калиум

74

511 мг

шеќери

8,0

55 г

Хлор

54

377 мг

лактоза

7,8

55 г

Калциум

95

656 мг

полиоли

 

 

Фосфор

55

385 мг

инозитол

8,0

56 мг

Магнезиум

6,8

48 мг

Влакна

0,70

4,8 г

Железо

1,1

7,9 мг

Од кои:

 

 

Цинк

0,65

4,5 мг

ГОС²

0,24

1,7 г

Бакар

0,05

0,37 мг

ФОС³

0,04

0,28 г

Манган

0,01

0,04 мг

3’ГЛ⁴

0,015

0,10 г

Флуор

≤0,006

≤0,04 мг

Протеини ⁵

1,4

9,4 г

Молибден

≤6,1

≤43 мкг

казеин

0,80

5,5 г

Селен

3,1

22 мкг

протеин на сурутка

0,50

3,7 г

Хром

≤ 6,1

≤43 мкг

Сол

0,06

0,41 г

Јод

13

90 мкг

Витамини

 

 

Други состојки

 

 

Витамин A

60

413 мкг

Л-карнитин

2,1

14 мг

Витамин Д

1,7

12 мкг

холин

15

104 мг

Витамин Е

1,1

7,6 мг ТЕ

таурин

5,1

35 мг

Витамин К

5,9

41

Не-калориски јагленихидрати

 

0,12

 

0,80 г

Витамин Ц

8,8

61

Нуклеотиди

2,4

17 мг

 

¹100 мл =90 мл вода +3 рамни дозерки (14,4 г)

²Галакто-олигосахариди

³ Фрукто-олигосахариди

⁴ 3’ Галактозил лактоза

⁵ Целосен протеин од кравјо млеко

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се