APTAMIL HA 1, 400 г

APTAMIL HA 1, 400 г
689,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Бренд
Атрибути
Шифра
014684C
favorite_border

Во моментов услугата за достава е достапна само во град Скопје

Опис на производот

Aptamil® H.A. 1 Почетна формула со Pronutra® содржи наша одбрана смеса на пребиотици (квГОС/ двФОС (9:1)), витамини А, Ц, Д, и железо, и ЛЦП (ДХА*/АА). Специјално е создаден за да го намали ризикот кај Вашето доенче од развој на алергија на протеини на кравјо млеко. Исто така содржи делумно хидролизирани протеини.

Aptamil® H.A. 1 специјално скроен да поддржи здрава основа во раната фаза од развојот (до 6 месеци).

(Освен ако не е поинаку советувано од доктор).

Пакување: 400 мл

Употреба:

Табелата за исхрана е генерализирана, Вашето бебе може да има потреба од повеќе или помалку формула од прикажаното.

Возраст на доенчето

Просечна тежина во kg

Оброци во тек на 24 часа

Вода (мл)

Рамни дозерки

6-12

6-11

3

180

6

Од 12 месеци натаму

>10

2

210

7

Стaндардно дозирање: 100 мл Aptamil® H.A. 1 = 90 мл вода + 3 рамни дозерки = 285 kj (68 kcal). 1 рамна дозерка=4,9 г

Користете ја само дозерката од пакувањето. Не ја правете формулата појака или послаба од наведеното

Подготовка на оброкот на Вашето бебе:

  1. Секогаш измијте си ги рацете и исчистете се што ќе користите во подготовка на оброкот.

  2. Стерилизирајте ги шишето и цуцлата, или чашата, со вриење во вода 10 минути.

  3. Зовријте чиста вода за пиење 10 минути, оставете малку да се олади. Споредете со упатството за употреба, сипете точно количество од претходно зовриената млака вода во стерилизирано шише/ чаша.

  4. Додадете точен број на рамни дозерки на прав од Aptamil® H.A. 1. Израмнете ја секоја дозерка со позадината на чист нож. Не притискајте.

  5. Затворете го шишето/чашата и добро протресете додека правот потполно не се раствори. Ставете серилизирана цуцла на шишето. Проверете ја температурата на оброкот на внатрешноста на рачниот зглоб. Искористете го оброкот веднаш после подготовката.

  6. Исчитете ги шишето и цуцлата, или чашата веднаш после употребата.

Совет за складирање и хранење:

Од хигиенски причини, не ги чувајте веќе направените оброци, фрлете ги остатоците од оброкот во рок од 1 час . Не ги загревајте оброците во микробранова печка, одредени делови може да се прегрејат и да предизвикаат изгореници. Не складирајте во фрижидер. Чувајте го правот на ладно и суво место. Искористете го правот во рок од 3 недели од отварањето.

Содржина

Состав: Хидролизиран протеински концентрат на сурутка (од млеко), лактоза (од млеко), растителни масла (палмино масло, масло од маслодајна репка, кокосово масло, сончогледово масло, масло од едноклеточен организам), скроб (пченка), галактоолигосахариди (од млеко), фруктоолигосахариди, емулгатор: моно- и диглицерински естер на лимонска киселина, калиум дихидроген фосфат, калциум хлорид, три калциум фосфат, рибино масло, холин хлорид, Л-аскорбинска киселина, таурин, соја лецитин, натриум Л-аскорбат, железо сулфат, ДЛ-алфа токоферил ацетат, цинк сулфат, инозитол, уридин 5‘ монофосфат натриумова сол, цитидин 5 ‘монофосфат, аденозин 5 ‘монофосфат, инозин 5‘монофосфат натриумова сол, Л-карнитин, никотинамид, гванозин 5 ‘монофосфат натриумова сол, калциум Д-пантотенат, Д биотин, бакар сулфат, птероилмоноглутаминска киселина, ретинил палмитат, ДЛ-алфа токоферол, рибофлавин, тиамин хидрохлорид, холекалциферол, пиридоксин хидрохлорид, калиум јодид, манган сулфат, фитоменадион, натриум селенит.

Совет за алергија: млеко, риба и соја.

ВАЖНА НАПОМЕНА: ДОЕЊЕТО Е НАЈДОБРО ЗА БЕБИЊАТА

Пакуван во заштитена атмосфера.

 

Просечни вредности

Во 100 мл¹ подготвен оброк

 

Просечни вредности

Во 100 мл¹ подготвен оброк

Енергија

285 kj

68 kcal

 

Рибофлавин (Б2)

 

0,12 мг

Масти

3,0 г

Ниацин (Б3)

0,45 мг

Од кои: заситени

 

1,4 г

Витамин Б6

0,04 мг

Мононезаситени

1,1 г

Фолна киселина

8,5 мкг

Полинезаситени

0,50 г

Витамин Б12

0,17 мкг

Линолна киселина (LA)

385 мг

Биотин

1,8 мкг

α-линоленска киселина

71 мг

Пантотенска киселина

0,35 мг

Арахидонска киселина (АА)

5,7 мг

Минерали

 

Докозахексаноична

киселина (DHA)

 

5,7 мг

Натриум

Калиум

25 мг

78 мг

Јаглехидрати

8,4 г

Хлор

Калциум

43 мг

62 мг

Од кои: шеќери

6,9 г

Фосфор

Магнезиум

35 мг

5,4 мг

Лактоза

6,7 г

Железо

1,1 мг

Полиоли

 

Цинк

0,54 мг

Инозитол

3,4 мг

Бакар

0,04 мг

Влакна

0,60 г

Манган

0,01 мг

Протеини

1,6 г

Флуор

≤ 0,006 мг

Протеин сурутка

1,6 г

Селен

1,5 мкг

Витамини

 

Јод

13 мкг

Витамин А

60 мкг

Други нутритиенти

 

Витамин Д

1,4 мкг

Л-карнитин

1,0 мг

Витамин Е

1,1 мг ТЕ

Холин

10 мг

Витамин К

5,1 мкг

Таурин

5,6 мг

Витамин Ц

9,5 мг

Нуклеотиди

3,3 мг

Тиамин (Б1)

0,05 мг

 

 

¹100 мл = 90 мл вода +3 рамни дозерки (14,7г)

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се