APTAMIL Lactose free, 400 г

APTAMIL Lactose free, 400 г
597,00 ден.
537,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Бренд
Шифра
029561C
favorite_border

Опис на производот

  • Не е соодветна за доенчиња со галактоземија
  • Од раѓање
  • ДХА*
  • Без лактоза

Пакување: 400 г

Содржина

Состојки:

Глукозен сируп, растителни масла (палмино масло, кокосово масло, масло од маслодајна репа, високо олеинско сончогледово масло, сончогледово масло), калциум казеинат (од кравјо млеко), малтодекстрин, калциум фосфат, натриум цитрат, ди калиум хидроген фосфат, рибино масло, калиум цитрат, магнезиум хлорид, калиум хорид, Л-цистеин, холин хлорид, масло од Mortiella Alpina, соја лецитин, Л-аскорбинска киселина, калиум хидроксид, инозитол, таурин, Л-триптофан, Л-карнитин, железо сулфат, цинк сулфат, уридин 5’монофосфат натриумова сол, цитидин 5’монофосфат, ДЛ-алфа токоферил ацетат, калциум Д-пантотенат, аденозин 5’монофосфат, инозин 5’монофосфат натриумова сол, никотинамид, гванозин 5’ монофосфат натриумова сол, бакар сулфат, рибофлавин, ДЛ-алфа-токоферол, ретинил палмитат, тиамин хидрохлорид, пиридоксин хидрохлорид, калиум јодид, птероилмоноглутаминска киселина, манган сулфат, натриум селенит, фитоменадион, Д-биотин, холекациферол, цијанокобаламин.

Совет за алергија: млеко, риба и соја.

Упатство за употреба:

Aptamil® Lactose Free oд раѓање натаму (Освен ако не е поинаку советувано од доктор)

Табелата за исхрана е генерализирана, Вашето бебе може да има потреба од повеќе или помалку формула од прикажаното.

Возраст на доенчето

Просечна тежина  (кг)

Оброци во тек на 24 часа

Вода (мл)

Рамни дозерки

0-14 дена

2,5-3

7

60

2

2-8 недели

3-3,5

6

90

3

2 месеци

3,5-4

5

120

4

3 месеци

4-5

5

150

5

4 месеци

5-6

5

180

6

5 месеци

6-7

5

210

7

Од 6 месеци натаму

>7

4

210

7

 

Подготовка на оброкот на Вашето бебе:

  1. Секогаш измијте си ги рацете
  2. Стерилизирајте ги шишето и цуцлата, или чашата, со вриење во вода во тек на 10 минути
  3. Зовријте чиста вода за пиење во тек на 10 минути, оставете малку да се олади. Споредете со упатството за употреба, сипете точно количество од претходно зовриената млака вода во стерилизирано шише/чаша
  4. Додадете точен број на рамни дозерки на прав од Aptamil Lactose Free. Израмнете  ја секоја дозерка со позадината на чист нож. Не притискајте
  5. Затворете го шишето/чашата и добро протресете додека правот потполно не се раствори. Ставете стерилизирана цуцла на шишето. Проверете ја температурата на оброкот на внатрешноста на рачниот зглоб. Искористете го оброкот веднаш после подготовката
  6. Исчистете ги шишето и цуцлата, или чашата веднаш после употребата. Никогаш не ги користете повторно остатоците од оброкот. Чувајте ја лименката цврсто затворена на ладно, суво место, не во фрижидер. Искористете во тек на три недели од отварањето

Совет за складирање и хранење:

Од хигиенски причини, не ги чувајте веќе направените оброци, фрлете ги остатоците од оброкот во рок од 1 час. Не ги загревајте оброците во микробранова печка, одредени делови може да се прегрејат и да предизвикаат изгореници. Не складирајте во фрижидер. Чувајте го правот на ладно и суво место. Искористете го правот во рок од 3 недели од отварањето.

Aptamil® Lactose Free формулата, не е соодветна за деца со галактоземија или со алергија на протеини на кравјо млеко

Важна напомена: Доењето е најдобро за бебињата. Aptamil®Lactose Free треба да се користи само по медицински совет. Оваа формула е соодветна како единствен извор на храна до 6 месечна возраст, кога бебето не се дои. Доколку се храни со шише Вашето бебе можеби нема да продолжи со доењето. За здравјето на Вашето бебе следете ги внимателно упатствата за подготовка.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се