AVVA PHARMACEUTICAL Салапон, 30 таблети

Salapon
AVVA PHARMACEUTICAL Салапон, 30 таблети
572,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Категорија
Шифра
053183C
favorite_border

Опис на производот

SALAPON® (Салапон) - додаток на исхрана за орална употреба.

 • Содржи извор на нерастворливо диететско влакно – хидролизиран лигнин, како и нерастворлив олигосахарид - лактулоза
 • Производот има висока содржина на влакна
 • За возрасни и деца од 1 година

Пакување: 30 таблети.

Произведувач: Avva Pharmaceutical Ltd., 23A, Spyrou Kyprianou 4001 Limassol, Кипар.

Содржина

Состав: 

Активни состојки во 1 таблета во максимална дневна доза (12 таблети) %ПДВ*
Хидролизиран лигнин 355 мг 3195 мг **
Лактулоза 120 мг 1080 мг **

*ПДВ Препорачан дневен внес

**Препорачаниот дневен внес не е потврден

Состојки: хидролизиран лигнин, лактулоза, микрокристална целулоза, вкрстено врзана натриум-карбоксиметилцелулоза, магнезиум стеарат.

Начин на употреба: За орална употреба.

 • Деца од 1 до 3 години: 1/2 таблета 3 пати на ден
 • Деца на возраст од 3-7 години: 1 таблета 3 пати на ден
 • Деца на возраст од 7 до 12 години: 1-2 таблети 3 пати на ден
 • Деца постари од 12 години и возрасни 2-3 таблети 3 пати на ден

Таблетите се земаат 1-1,5 часа пред или после оброкот. Таблетите може да се земат иситнети или растворени во вода или џус.

Предупредувања: Производот не е наменет за лица осетливи на некои од состојките на производот, и кај лица со позната интолеранција на лактулоза. Примена на производот е контраиндицирана кај акутна гастроинтестинална опструкција. При употреба на производот кај деца помали од 3 години, треба да се посоветувате со лекар. Евентуалните несакани дејства се од гастроинтестинална природа и можат да се јават во вид на грчеви, гасови и надуеност.

Забелешки: Препорачаната дневна доза не смее да се надмине! Додатоците на исхрана не можат да се користат како замена за разновидна и урамнотежена исхрана и здрав начин на живот. Во случај на бременост, доење или доколку земате други лекови или имате некоја медицинска состојба пред употреба треба да се консултирате со доктор или фармацевт.

Начин на чување: Да се чува надвор од дофат и поглед на деца. Да се чува на температура до 25°С.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се

Албански

SALAPON (Salapon)- suplement ushqimor - për përdorim oral
Lignin e hidrolizuar – Laktulozë 

Aplikimi i produktit: Suplement ushqimor që përmban një burim të 

Përbërësit: linjinë e hidrolizuar, laktulozë, celulozë mikrokristaline, natrium i ndërlidhur- karboksimetilcelulozë, stearat magnezi.

Mënyra e përdorimit: Për përdorim oral.

 • Fëmijët nga 1 deri në 3 vjeç ½ tabletë 3 herë në ditë
 • Fëmijët e moshës 3 - 7 vjeç 1 tabletë 3 herë në ditë
 • Fëmijët e moshës 7 deri në 12 vjeç: 1-2 tableta 3 herë në ditë
 • Fëmijët mbi 12 vjeç dhe të rriturit 2-3 tableta 3 herë në ditë

Përdorni vijën qendrore për të ndarë tabletin.

Tabletat merren 1-1,5 orë para ose pas vaktit. Tabletat mund të merren të grimcuara ose të tretura në ujë ose lëng.

Kujdes: Produkti nuk është i destinuar për personat e ndjeshëm ndaj disa prej përbërësve të produktit dhe për personat me intolerancë të njohur ndaj laktulozës. Përdorimi i produktit është kundërindikuar në obstruksionin akut gastrointestinal. Kur përdorni produktin tek fëmijët nën 3 vjeç, duhet të konsultoheni me një mjek. Efektet anësore të mundshme janë të natyrës gastrointestinale dhe mund të shfaqen në formën e ngërçeve, gazrave dhe fryrjeve.

Shënime: Doza e rekomanduar ditore nuk duhet të tejkalohet! Suplementet ushqimore nuk mund të përdoren si zëvendësim për dieta të ndryshme dhe të ekuilibruar për një mënyrë jetese të shëndetshme. Nëse jeni shtatzënë, ushqeni me gji, ose nëse jeni duke marrë medikamente të tjera ose keni një gjendje mjekësore, duhet të konsultoheni me një mjek ose farmacist përpara përdorimit.

Mënyra e ruajtjes: Të mbahet larg prekjes dhe shikimit të fëmijëve të vegjël.Të ruhet në temperaturë deri
në 25°C.

Prodhuesi: AVVA Pharmaceutical Ltd., 23A Spyrou Kiprianou, 4001 Limassol, Qipro, në fabrikën "AVVA RUS" JSC, 53a Luganskaya St., Kirov 610044.

Sasia neto: 16.5g (30 tableta)