BIOAGROS Oргански цимет во прав, 50 г

bioagros spice me organic grounded ceylon cinnamon kanela  cimet organski
BIOAGROS Oргански цимет во прав, 50 г
129,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Бренд
Шифра
035154C
favorite_border

Опис на производот

Цејлонскиот цимет се добива од внатрешноста на кората од тропското растение Cinnamomum zeylanicum.

Како се разликува цејлонскиот цимет од обичниот (cassia)? Обичниот цимет е со потемна црвено-кафена боја, додека цејлонскиот има посветла боја. Стапчињата на обичниот цимет се подебели и потврди, за разлика од тие на цејлонскиот цимет кои се тенки и лесно кршливи и имаат сладок вкус. Цејлонскиот цимет е извор на растителни влакна.

Нето-тежина: 50 г

Содржина

Употреба: Се употребува во пијалоци, во кафе, во слаткарството и во егзотични јадења. Се препорачува една кафена лажичка на ден.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се