BIOAGROS Салеп Аладин без шеќер, 84 г

BIOAGROS Салеп Аладин без шеќер, 84 г
356,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Бренд
Шифра
034068C
favorite_border

Опис на производот

Салепот во вид на прав се добива од сувите туберозни корени на растение од видот Orchis, кои се попаруваат со врела вода, за да се отстранат остатоците, се сушат и мелат.

Познат е од дамнешни времиња и се среќава во записите на Хипократ, Ескулап, Теофрастус и Гален. Главно се користи во источните земји, но и пошироко, особено во тек на зимата, како утрински напиток, засладен со шеќер или мед.

Без додаден шеќер

Нето-тежина: 84 г (7 кесички х 12 г).

Содржина

Состојки: пченкарен скроб, салеп.

Начин на подготовка на напиток: Во ѓезве се ставаат 2 шолји вода или млеко и 12 г (1 кесичка) салеп и се меша добро да се раствори, без грутки. Потоа се вари до вриење, со постојано мешање. Кога ке се надигне, се истура половина шолја и повторно се загрева.

Се служи топло.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се