BOSNALIJEK Риностоп сируп, 100 мл

BOSNALIJEK Риностоп сируп, 100 мл
161,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Бренд
Шифра
011704C
favorite_border

Опис на производот

Rhinostop сируп е наменет за олеснување на симптомите на настинка, грип или алергиски ринитис меѓу кои: зголемена секреција од нос, кивање, затнатост на носот и синусите, главоболка, болка во грло, болка во мускули и зглобови, висока телесна температура.

Пакување: 100 мл

Содржина

Состав: 1 таблета содржи: парацетамол 101 мг, псеудоефедрин хидрохлорид 20,20 мг, хлорфенамин малеат 1,01 мг.

Дозирање и начин на употреба:

Деца на возраст од 6-12 години: Една мерна лажичка (5 мл) Rhinostop® сируп на секои 6 часа.

Деца на возраст над 12 години: Три мерни лажички (15 мл) Rhinostop® сируп на секои 6 часа.

Доколку возрасни пациенти сакаат да го употребуваа лекот Rhinostop® сируп, за нив важат истите препораки за дозирање како за педијатриските пациенти на возраст над 12 години. Кај пациенти со слабо до умерено нарушување на функцијата на бубрегот се препорачува интервалот помеѓу поединечните дози да се продолжи до 8-12 часа.

Посебни предупредувања за дозирањето и начинот на употреба: деца на возраст од 6-12 години не смее да го употребуваат лекот Rhinostop® сируп подолго од 5 дена без претходно да се побара совет од доктор.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се