МОМЕНТАЛНИ АКЦИИ

Услугата за достава е достапна на територијата на целата држава и истата е бесплатна со нарачка над 1.500 денари.

Имате можност за избор на термин за достава.

 

Цинк: 7 знаци дека вашето тело не го добива доволно!

.

Сите знаеме за цинкот, но дали знаете што се прави овој минерал за вашето здравје? Цинкот е еден од најважните минерали за исхраната и правилниот начин на живот на луѓето.

Цинкот често се занемарува бидејќи се наоѓа во навистина мали количини во нашите тела. Потребни ви се само осум милиграми цинк на ден, иако тоа влијае на толку многу процеси во вашиот организам. Но, токму затоа што ни треба малку, дури и мал недостиг на цинк влијае на здравјето. Ова се симптомите што ви кажуваат дека треба да го зголемите внесот на овој важен минерал.

.

Вашиот желудник е постојано под стрес

Цинкот „работи“ со протеини во секој орган и помага на скоро 100 различни ензими од различни процеси, од кои еден е варењето. Делува како ко-фактор во многу гастроинтестинални активности, што значи дека вашето тело не може да ја вари храната и да ги апсорбира хранливите материи без него. Често, симптомите како гадење, повраќање или дијареја се толкуваат исклучиво како нетолеранција на глутен. Но, наместо тоа, проблемот сепак може да биде недостигот на цинк во исхраната. Размислете за зголемување на внесот на храна богата со цинк, како што се морската храна или јогуртот.

Чувствителни сте на болка

Ако вашите мускули ве болат неколку дена по тренингот или имате модринки кои траат подолго време, обрнете внимание. Недостигот на цинк го забавува заздравувањето на раните. Санирањето на болката е индивидуално и не постои цврсто правило за времето на опоравување. Меѓутоа, ако видите промени што вашето тело ги одбива многу бавно, недостигот на цинк може да биде виновникот.

Го губите чувството за мирис и вкус

Повеќето рецептори за вкус се наоѓаат во вашата носна празнина, па овие две сетила се неразделно поврзани. Цинкот е клучен за целосната функционална перцепција на вкусот, па ако почнете да сфаќате дека не чувствувате вкус или мирис на храна, како што сте навикнале, тоа може да биде затоа што имате ниско ниво на цинк во организмот.

.

Често сте настинати/болни

Кога не внесувате доволна количина цинк, може да почувствувате нарушување на имунолошкиот одговор што е знак дека вашиот имунолошки систем не работи правилно. Следете ги симптомите и посетете лекар ако не се чувствувате добро, а за да ја надоместите количината на цинк што ви недостасува, зголемете го внесот на храна која содржи цинк или користете суплементи со цинк.

На вашите очи им треба долго време да се навикнат на темнината

Знаете како кога влегувате во кино, на вашите очи им треба време да се навикнат на темнината? Овој феномен се нарекува прилагодување кон темнината, а недостигот на цинк може да го спречи, бидејќи цинкот е потребен за производство на витамин А, што е клучен витамин за здравјето на очите.

Имате проблем со концентрацијата

Не се идентификувани специфични механизми за ниското ниво на цинк и степенот на концентрација – но постои корелација. Докажано е дека цинкот влијае на тоа колку долго можете да седите и да се концентрирате на нешто. Во некои студии, кога луѓето со недостиг на цинк земале додатоци, биле забележани промени во однесувањето.

Вашиот метаболизам е забавен

Цинкот претставува витален дел од одржувањето на метаболизмот. Овој минерал помага во метаболизмот на протеините, јаглехидратите и мастите. Кога немате доволно цинк во вашето тело, може да имате намалена енергија, да бидете побавни и да ви треба подолго време да ја намалите телесната тежина. За да го спречите ова, јадете повеќе храна богата со цинк, како што се мешунки, ореви и семиња.