CONVATEC Грануфлекс хидроколидна облога тенка, полу-проѕирна 15 цм x 15 цм

CONVATEC Грануфлекс хидроколидна облога тенка, полу-проѕирна 15 цм x 15 цм
176,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Бренд
Шифра
029134C
favorite_border

Во моментов услугата за достава е достапна само во град Скопје

Опис на производот

Granuflex Extra Thin се состои од надворешен водоотпорен полиуретански слој кој е непропустлив и штити од дополнителна контаминација и полисахариден хидроколоиден матрикс кој се состои од три типа на хидроколoиди (желатин, пектин, карбоксиметилцелулоза) апсорбира секрет од рана и поминува во желатинозен гел.

Опис на производот:

 • Тенка, полупроѕирна нископрофилна хидроколоидна обвивка
 • Ја штити кожата и ја стимулира епителизацијата
 • Наменети за површнски рани на слабо лачење и завршни фази на заздравување

Индикации:

 • Во фаза на епителизација
 • Кај рани со слаба и средна секреција
 • За превенција и третман на 1 степен на декубит
 • Површински изгореници од 1 степен
 • Во дерматологија – сам или во комбинација со стероиди за лекување на псориаjза или други дерматитиси за кои е потребна оклузивна преврска.

Пакување: 1 лепенка (облога) 5 цм х 10 цм

Содржина

Карактеристики:

 • Флексибилен, лесно се витка и приспособува, се користи за третман на рани на специфични локации
 • Лесно се аплицира, удобен при носење и лесно се отстранува
 • Го штити новоформираното ткиво/кожа од повторно разранување
 • Слаб капацитет за задршка/ретенција на влага

Апликација:

По чистење на раната со физиолошки раствор и нејзино сушење се поставува Granuflex Extra Thin која се лепи преку рабовите на раната најмалку 2 цм на здраво ткиво. По отстранување на заштитната фолија, Granuflex Extra Thin облогата нежно се поставува на раната и се прилепува на околната здрава кожа.

Granuflex Extra Thin може да се употребува како примарна облога или како секундарна облога во комбинација со Aquacel, Granugel, Kaltostat. Лесно се вади од раната со притискање врз кожата и подигање на работ на облогата.

convatec granuflex

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се