DOVES FARM Freee Оризово брашно без глутен, 1 кг

DOVES FARM Freee Оризово брашно без глутен, 1 кг
179,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Бренд
Атрибути
Шифра
048751C
favorite_border

Опис на производот

 • Безглутенско оризово брашно

Се користи во многу благи и солени јадења, пудинзи, бисквити и пецива и за згуснување на сосови.

Нето-тежина: 1 кг

Предлог рецепти:
Ванила колачиња

 • 75 г путер или вегански путер
 • 75 г шеќер
 • 1 лажица млеко или растително млеко
 • 2 лажички екстракт од ванила
 • 100 г оризово брашно
 • 1 лажичка прашок за пециво
 • 4 лажици вода

Загрејте ја рерната на 190ºС. Обложете го плехот со хартија за печење. Со миксер изматете ги путерот и шеќерот. Додадете ги млекото и екстрактот од ванила. Во садот просејте го брашното и прашокот за пециво и се измешајте.
Додадете ја и водата за да добиете меко тесто. Од смесата формирајте 30 топчиња и ставете ги на плехот за печење. Притиснете ги малку за да се сплескаат и печете ги во претходно загреана рерна 20-22 минути.

Бел сос

 • 50 г путер или вегански путер
 • 50 г оризово брашно
 • 425 мл млеко или растително млеко
 • Сол и црн бибер

Во тава на средна температура загрејте го путерот, брашното и млекото, постојано мешајќи. Мешајте се додека сосот не згусне и почне да врие. Додадете зачини по вкус.

Содржина

Состојки: бел ориз, кафен ориз.

Нутритивни информации (на 100г):

Енергетска вредност 1504 kJ/354 kcal

Масти

од кои заситени

2.0 г

0.5 г

Јаглехидрати

од кои шеќери

75.2 г

0.3 г

Влакна 2.6 г
Протеини 7.8 г
Сол 0.03 г

Информации за алергени: производот не содржи глутен.

Да се чува во добро затворено пакување на ладно и суво место.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се