DOVES FARM Органско интегрално брашно од спелта, 1 кг

DOVES FARM Органско интегрално брашно од спелта, 1 кг
279,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Бренд
Шифра
050030C
favorite_border

Во моментов услугата за достава е достапна само во град Скопје

Опис на производот

Спелтата широко се одгледувала во Римско време и според легендата, римската армија ја нарекувала "жито за марширање". Ова вкусно брашно е одлично за подготовка на разни рецепти.

Предлог рецепт: 

Леб од интегрална спелта пченица

  • 500 г органско интегрално брашно од спелта
  • 1 лажица квасец
  • 1 лажичка шеќер
  • 1 лашичка сол
  • 350 мл млака вода
  • 1 лажица масло

Во сад ставете ги брашното, квасецот, шеќерот и солта и измешајте. Додадете ја водата. Кога смесата ќе се соедини, додадете го малсото. Со помош на рацете измешајте се заедно, се додека не добиете густа смеса, налик на тесто. Месете го тестото, во садот или на работна маса. Покријте го садот со крпа и оставете го на топло место околу 1 час, за тестото да порасне двојно од својата големина. Во меѓувреме со масло намачкајте го садот со крпа и оставете го на топло место 35 минути за повторно да порасне. Загрејте ја рерната на 220 °C. Печете го лебот околу 40 минути. Оставете го да се олади, а потоа пресечете го.

Нето-тежина: 1 кг

Содржина

Состојки: спелта пченица*

*органско производство

Информации за алергени: може да содржи траги од јачмен и 'рж.

Пакување: хартиена кеса.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се