DR. BACHEFF Прогастал капки, 10 мл

DR. BACHEFF Прогастал капки, 10 мл
145,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Категорија
Бренд
Шифра
001325C
favorite_border

Опис на производот

Прогастал е сложен биокомплекс на растителни антисептични, антимикробни и противвоспалителни материи.

  • Антисептичниот ефект е резултат на активноста на етеричните масла – посебно на жалфијата
  • Антимикробното дејство е насочено врз 74 бактерии, вклучувајЌи ги и соевите резистентни на метицилин
  • Антивирусното дејство е насочено кон Herpes Simplex и Herpes zoster вирусите како и врз повеќе патогени соеви на квасницата Candida

Противоспалителниот ефект на Прогастал се должи на дејството на жалфијата и флавоноидите (акацетин и кварцетин) од прополисот, кои заедно со витаминот Ц го зацврстуваат капиларниот ѕид,  ја зголемуваат способноста на серумските белковини (посебно гама глобулини) да се врзуваат за хистаминот, а со тоа го елиминираат неговиот воспалителен ефект. Прогастал делува антиоксидантно (го штедат витаминот Ц од врзување со хелатни врски за металите) ја заштитуваат меѓуклеточната супстанца и го штитат адреналинот преку инхибиција на ензимот 0- метил трансфераза.

Прогастал ја препокрива оштетената лигавица со тенок филм. Ја зголемува митотичната активност на фиброцитите. Анестетично трофично-гранулациониот ефект доведува до намалување на болката и регенерација на лигавицата. Етеричните масла имаат против воспалителен ефект, ја намалуваат болката, делуваат против воспалително, го отстрануваат чувството на напрегнатост во стомакот и ги регулираат гасовите.

Прогастал има пријатен мирис и вкус и го отстранува непријатниот мирис од устата.

Прогастал не ја нарушува нормалната флора и не предизвикува резистетност на бактериите.

Пакување: 10 мл

Содржина

Индикации: чир на желудникот и дванаесетпалачното црево, акутни и хронични гастродуодените, ерозии на хранопровод, хепатобилиарни болни состојби.

Контраиндикации: прогастал не треба да го употребуваат лица преосетливи на состојките на препаратот. Хиперсензитивната реакција е локална и поминува со прекинување на лекувањето.

Употреба: до 30 капки, 3-4 пати на ден пред јадење – во тек на 4-6 недели. Додека се користи да се избегнуваат надразнителни јадења, зачини, жестоки алкохолни пијалаци.

Предупредување: Препаратот е додаток на исхрана. Не се препорачува на лица осетливи на некоја од состојките. Додатоците во исхрана не се користат како замена за разновидна исхрана. На ткаенини остава трагови кои тешко се отстрануваат. Не содржи вештачки бои и конзерванси.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се