ERIC FAVRE Special Kid Железо сируп, 125 мл

ERIC FAVRE Special Kid Железо сируп, 125 мл
309,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Бренд
Шифра
045775C
favorite_border

Опис на производот

Special Kid Iron е сируп со вкус на јагода, наменет за деца од најмала возраст и за адолесценти.

Содржи железо, минерал кој припаѓа на групата олигоелеменити или минерали во траги. Адекватно земање на железо во периодот на раст и развој е важно за одржување на здравјето.

Железото придонесува зa:

  • Нормален когнитивен развој кај децата
  • Нормално формирање на црвените крвни клетки и хемоглобинот и за нормален транспорт на кислород до сите клетки во организмот

Пакување: 125 мл

Содржина

Состав:

1 доза од 10 мл содржи:

- Железо, 14 мг
 

Состојки:

- вода

- мед (40%)

- железен глуконат (1.22%)

- киселина: лимонска киселина

- згуснувач: ксантан гума

- конзерванси: калиум сорбат, натриум бензоат, арома на јагода
 

Дозирање:

  • Деца до 5 години: 5 мл (една лажичка) еднаш дневно, наутро
  • Деца над 5 години: 10 мл (една супена лажица) еднаш дневно, наутро

Може да се зема чист или разреден во вода или друг пијалок. Добро протресете пред употреба.

Ако сте бремени или доите, консултирајте се со Вашиот лекар, пред употреба на било кој производот.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се