ESENSA Quick Рекреитин Л-карнитин 500 мг, 30 капсули

ESENSA Quick Рекреитин Л-карнитин 500 мг, 30 капсули
410,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Бренд
Шифра
020372C
favorite_border

Во моментов услугата за достава е достапна само во град Скопје

Опис на производот

Л-карнитин учествува во преносот на масни киселини низ липидната фаза на мембраната на митохондриите каде се одвива негова бета оксидација и ослободување на енергија.

Л-карнитин има важно влијание врз процесот на оксидација на масните киселини и добивање на енергија во облик на ATP (adenozin trifosfat), кој дава неопходна енергија на организмот, а посебно на скелетните мускули и срцевиот мускул.

Во случај на дефицит на Л-карнитин во организмот, мастите не се искористуваат за создавање на енергија, туку се повеќе се таложат во вид на поткожно масно ткиво. Покрај зголемените масни наслаги, недостаток на Л-карнитин предизвикува и замор. Во текот на спортските активности Л-карнитин го зголемува енергетското ниво и прагот на издржливост на организмот и му помага да го преброди тренингот.

Телото повеќе користи масти за добивање на енергија, со што го штеди гликогенот и се редуцира насобирање на млечна киселина во мускулите, а со тоа се продолжува и зголемува капацитетот на вежбање пред појава на замор.

Придонесува:

  • Во согорување на телесните масти
  • Го зголемува енергетското ниво на организмот
  • Во смалување на количеството на млечна киселина во мускулите
  • Во зголемување на издржливоста и одложување на заморот на мускулите
  • За подобар квалитет на сперматозоидите
  • За правилната функција на срцевиот мускул

Пакување: 30 капсули

Содржина

Состав: 1 капсула просечно содржи 500 мг Л-карнитин - 1 тартарат.

Употреба: 1 капсула 20 до 30 минути пред тренинг и 1 непосредно пред тренинг за спортисти и рекреативци. Доколку се зема како помош при слабеење, се зема 1 капсула 60-90 минути по јадење. По месец дена користење се препорачува да се направи пауза.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се