FITOFARM Гамалон 250 мг, 100 таблети

FITOFARM Гамалон 250 мг, 100 таблети
669,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Бренд
Шифра
012546C
favorite_border

Опис на производот

Гама–аминобутерна киселина е амино киселина која нормално ја произведува мозокот. Поради слаба исхрана, прекумерна изложеност на надворешни токсини и други фактори, количеството на гама–аминобутерна киселина може да падне под оптималното ниво. Гамалон обложени таблети се додаток во исхраната кој се употребува во состојби на зголемена потреба од гама-аминобутерна киселина.

Како додаток во исхраната се употребува после черепно–мозочни трауми, инсулт, енцефалопатија од различно потекло, алкохолна полиневропатија, детска церебрална парализа, последици од породилна траума кај деца,  умствена заостанатост, стрес, несоница, вознемиреност и интелектуален замор.

Пакување: 100 таблети

Содржина

Состав: една обложена таблета содржи: 250 мг гама-аминобутерна киселина и помошни состојки.

Употреба:

Се зема пред јадење.

  • Возрасни: 2 -5 таблети три пати на ден (1.5-3.75 г/на ден)
  • Деца над 3 години: 1-2 таблети три пати на ден (1-2 г/на ден)
  • Деца од 4-6 години: 2-4 таблети три пати на ден (2-3 г/на ден)
  • Деца постари од 7 години: 4 таблети три пати на ден (3 г/на ден)

Треба да се употребува подолг период (од 2-3 недели до 2-4 месеци).

Ако е потребно, земањето може да се повтори.

За потешкотии при патување - возрасни 2 таблети, а деца 1 таблета непосредно пред пат.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се