FLOREO Органски планински мед 720 г

FLOREO Органски планински мед 720 г
589,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Бренд
Шифра
052474C
favorite_border

Во моментов услугата за достава е достапна само во град Скопје

Опис на производот

Органскиот планински мед се добива од разновидни незагадени планински растенија кои изобилуваат со лековити својства.

Планинскиот мед има силно антивоспалително и антибактериско дејство. Се користи за јакнење на имунитетот и при проблеми со респираторниот систем. Помага во лекување на кашлица, воспаленија на грлото и синусите.

За разлика од конвенционалното производство, во органското производство на мед не се употребуваат пестициди и други отрови кои не се во согласност со прописите за превенција од болести и заштита на пчелите.

Нето-тежина: 720 г

Содржина

Состав: Органски планински мед 100%.

Начин на употреба: без термичка обработка.

Медот и другите пчелини производи треба да се задржуваат подолго во устата, затоа што од таму, преку јазичните жлезди, брзо навлегуваат во крвта и се шират во целиот организам. На температура над 41°С, медот ги губи лековитите својства. Затоа внимавајте кога додавате мед чајот да не е премногу врел.

Консумирање: по избор на потрошувачот.

Дневната доза за возрасен човек е максимум 100 г мед распореден во три дела, а за децата тоа количество изнесува 30 г (една супена или три кафени лажички) дневно распоредени на три дела. Се препорачува консумирањето на производот да биде половина час пред оброк.

Начин на чување: на собна температура.

Кристализацијата е нормален процес на медот кој не влијае на неговиот квалитет. Медот кристализира под 18°С, а повторно ќе добиете течен мед кога ќе ја ставете теглата во топла вода до 40°С.

Органскиот планински мед на Флорео потекнува од недопрените планински предели на регионот Мариово. Пчелните семејства се наоѓаат на 3 локации во близина на селото Вепрчани. Се карактеризира со својот извонреден вкус и арома.

Бојата на планинскиот мед е од темно црвена до нијанси на кафена. Колку што е медот потемен, посилни му се лековитите својства.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се