GALENIKA Бевиплекс Б (б-комплекс) гранули 70 г

GALENIKA Бевиплекс Б (б-комплекс) гранули 70 г
143,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Бренд
Шифра
011182C
favorite_border

Во моментов услугата за достава е достапна само во град Скопје

Опис на производот

Витамините Б1, Б2, Б6, ниацин и пантотенска киселина допринесуваат за одржување на нормален енергетски метаболизам. Ниацин, витамините Б1, Б2 и Б6 допринесуваат за нормално функционирање на нервниот систем. Витаминот Б6 исто така допринесува за нормално создавање на црвени крвни зрнца и нормална функција на имуниот систем. Ниацин и витамин Б2 допринесуваат за одржување на нормална кожа и слузокожа.

Бевиплекс Б гранулите се наменети за:

  • Лица со зголемени потреби за витамините од Б групата (деца во фаза на развој, лица на редукциона диета или диета богата со јаглени хидрати, реконвалесценти, лица изложени на интензивни физички и ментални напори - спортисти, рекреативци, ученици и студенти)
  • Лица со дефицит на витамин Б (лица со слаб апетит, лица кои консумираат алкохол, лица кои имаат проблем со квалитет на кожата, лица после подолга примена на антибиотици, постари лица).

Пакување: 70 г

Содржина

Состав:

  1 кафена лажичка: %НРВ
Витамин Б1 (тиамин хидрохлорид) 3 мг 273
Витамин Б2 (рибофлавин) 2 мг 143
Витамин Б6 (пиридоксин хидрохлорид) 2 мг 143
Пантотенска киселина (калциум Д пантотенат) 3 мг 50
Ниацин (никотинамид) 20 мг 125

*% НРВ - нутритивна референтна вредност

Останати состојки: сахароза, какао прав, калциум глуконат, никотинамид, арома: ванилин.

Употреба:

Деца на возраст од една година и возрасни: 1 кафена лажичка од гранулите растворена во вода или млеко.

Да се користи исклучиво сува лажичка.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се