GALENIKA Гингивал гел 15 г

GALENIKA Гингивал гел 15 г
198,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Категорија
Бренд
Шифра
015594C
favorite_border

Опис на производот

Дејството на Гингивал гел се базира на познатиот ефект на растителните материи со биоактивно дејство кои се во неговиот состав:

  • Течниот екстракт од цветот на камилица (Chamomillae  flos) има противвоспалително дејство.
  • Тинктурата од ризомот на горун (Tormentillae rhyzoma) има адстрингентно дејство.
  • Маслото од листот на питомо нане (Menthae piperitae folium) има антивоспалително дејство, локално благо ладејќи.

Гингивал гелот се препорачува како помошно средство за одржување и поддржување на резултатот кој го постигнал стоматологот, спроведувајќи стандардна терапија кај пациенти со изразени знаци на воспаление на непцата, настанати заради гингивит, парадентопатија, наслаги на забен каменец и други причинители.

  • Погоден е и за примена после други стоматолошки интервенции, затоа што го поддржува здравјето на непцата.
  • После и во тек на предавањето на мобилните забни надоградби - тотални и парцијални протези.
  • После предавањето на фиксните протетско забни надоградби - крунички и мостови.
  • После брусење на забите за фиксни протетски надоградби.
  • Гингивал гелот има секундарно превентивно дејство.

Пакување: 15 г

Содржина

Состав: 1 г гел содржи: течен екстракт од камилица 90 мг, тинктура од горун 30 мг, етерно масло од питомо нане 6 мг.

Употреба: пред секое нанесување на Гингивал гелот, забите треба добро да се измијат со четка и паста за заби. Истиснете околу 0.5 цм гел на јагодицата од прстот и со благи кружни движења нанесете на и околу непцата од надворешната страна, лесно масирајќи ги. Истото повторете го и од внатрешната страна на непцата.

По нанесувањето на гелот, еден час не земајте храна и течности за гелот да го оствари дејството.

Гингивал гелот се користи два до три пати дневно, најкратко 7 дена.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се