GALENIKA Олигогал Железо директ, 14 кесички

GALENIKA Олигогал Железо директ, 14 кесички
302,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Категорија
Бренд
Шифра
053092C
favorite_border

Опис на производот

Oligogal® Fe Direct, прашок за директна орална употреба, е дополнителен извор на железо и витамин Ц, Б12 и фолна киселина, наменет за производство на црвени крвни зрнца и хемоглобин кај адолесцентите, бремени жени и доилки и вегетаријанци.

Железото придонесува за нормално производство на црвени крвни зрнца и хемоглобин и трансфер на кислород во телото. Фолната киселина придонесува за нормално формирање на крвта. Железото, витаминот Ц и фолната киселина придонесуваат за нормално функционирање на имунолошкиот систем и го намалуваат заморот и исцрпеноста. Фолната киселина придонесува за нормален метаболизам и хомоцистеин и растот на мајчините ткива за време на бременоста. Дополнителен внес на фолната киселина го зголемува нивото на фолати кај мајките. Ниското ниво на фолати кај мајката претставува ризик фактор за дефекти на невралната туба кај фетусот (ова се однесува на жени во репродуктивен период и корисен ефект се постигнува со дополнителен внес на најмалку 400,0 мкг фолна киселина за најмалку еден месец пред и во текот на трите месеци по зачнувањето).

Пакување: 14 кесички

Содржина

Состав:

Сорбитол (агенс за зголемување), L-аскорбинска киселина, железо - III - пирофосфат, вкус на јагода, стевиолгликозиди (засладувач), калциум-L-5-метилтетрахидрофолат, метилкобаламин.

Употреба:

  • Возрасни и деца над 12 години: еднаш дневно, растворете ја содржината на 1 кесичка директно во устата, без додавање течност и голтање.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се