GALENIKA Пантенол 5% маст, 30 г

Galenika Pantenol mast
GALENIKA Пантенол 5% маст, 30 г
162,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Бренд
Шифра
048965C
favorite_border

Опис на производот

Декспантенол кој е активна состојка на маста Пантенол, во организмот се трансформира во пантотенска киселина. Активниот облик на пантотенска киселина во ткивата е коензимот А.

Коензимот А е неопходен за метаболизмот на јаглехидратите, мастите и белковините и детоксикација на некои продукти на метаболизмот. На ниво на здрава кожа, овие процеси резултираат со зачувување на правилната функција, а кај оштетената или заболена кожа со стимулација на регенеративните процеси.

Пантенол маста е изработена од масни материи од природно потекло, на кожата и ги обезбедува неопходните хранливи материи, и дава мазност и сјај и ја зголемува еластичноста.

Се применува за подобрување на епитeлизацијата и нега на кожата кај:

  • Мали изгореници предизивикани од различни физички и хемиски агенси
  • Ублажување на тегобите настанати како последица на прекумерно сончање, триење или притисок на кожата
  • Иритација и јадеж, особено кај превиткувања на кожата
  • Суви, испукани усни и брадавици на дојки
  • Екцематозни промени во пазувите помеѓу третман со лековити масти
  • Оштетување на кожата поради нарушување на периферната циркулација на крвта
  • Може да се употребува и како козметички препарат кај постара, сува и  уморна кожа

Пакување: 30 г.

Содржина

Состав: декспантенол 0.05 г.

Употреба: се нанесува на оштетена кожа 2-3 пати дневно во тенок слој и благо се втрива.

На доилките им се препорачува мачкање на брадавиците после секој подој.

Како козметички препарат се нанесува на претходно исчистена кожа, секоја вечер.

Само за надворешна употреба.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се