GALENIKA Пантенол + витамин Ц, 20 пастили

GALENIKA Пантенол + витамин Ц, 20 пастили
118,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Категорија
Бренд
Шифра
049203C
favorite_border

Опис на производот

Пантотенската киселина во ткивата влегува во состав на коензимот А, кој е потребен за метаболизмот на јаглените хидрати, масти, белковини и неутрализирање на штетното дејство на некои метаболички производи.

Витамин Ц во вода растворлив антиоксиданс, учествува во голем број на оксидо-редукциони процеси во организмот и во создавањето на колаген и други делови на сврзното ткиво. Овие процеси овозможуваат учество на пантотенската киселина и витаминот Ц во зачувување на правилното функционирање на здравата слузница и обновувањето на слузницата на устата, грлото, јазикот и непцата.

Пантенол со витамин Ц пастилите се употребуваат за ублажување на потешкотиите настанати после помали повреди или изгореници како и за стимулирање на регенерацијата на слузницата на усната шуплина, грлото, јазикот и непцата при надразнување од различно потекло (тутунски дим, смог).

Пастилите можат да бидат додаток на антибиотска терапија кај локалните воспалителни процеси на усната шуплина.

Пакување: 20 пастили

Содржина

Состав: една пастила содржи:

  1 пастила содржи: %НРВ* 100 г
Пантотенска киселина (калциум Д пантотенат) 30 мг 500 3.3 г
Витамин Ц (Л-аскорбинска киселина) 50 мг 63 5.6 г

*%НРВ- нутритивна референтна вредност

Останати состојки: сахароза, засладувач: манитол, стабилизатори: поливинилпиролидон, Л-аскорбинска киселина, калциум Д-пантотенат, стабилизатор: магнезиум стеарат, пченкарен скроб, арома на лимон, малтодекстрин, боја: Е172, антиоксиданс: винска киселина.

Употреба

Возрасни и деца над 12 години: 1 пастила еднаш дневно, постепено да се растопи во уста.

Не смее да се надмине препорачаната дневна доза.

Прекумерната употреба може да предизвика лаксативен ефект.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се