HEMOFARM Магнетранс дуо актив 400 мг, 20 кесички

HEMOFARM Магнетранс дуо актив 400 мг, 20 кесички
315,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Категорија
Бренд
Шифра
049206C
favorite_border

Опис на производот

  • Гранули за директна примена
  • Со засладувач
  • Вкус на портокал и мента

Magnetrans ® duo-aktiv Гранули за директна примена содржат 100 мг магнезиум во форма на магнезиум цитрат. Од ова органско соединение магнезиумот брзо се ослободува. Останатите 300 мг магнезиум доаѓаат од магнезиум оксид од каде магнезиумот постепено се ослободува.

Magnetrans® duo-aktiv гранули за директна примена:

  • Содржат магнезиум кој се ослободува брзо од органското соединение Mg-цитрат
  • Содржат магнезиум кој се ослободува одложено од Mg-оксид
  • Употреба без течности
  • Идеални и за во тек на патување
  • Освежителен вкус на портокал и мента
  • Без шеќер, без глутен, без лактоза, за вегани

Пакување: 20 кесички

Содржина

Содржина на активни компоненти:

                       1 кесичка (3 г)            ПДВ*

Магнезиум         400 мг                    107%

ПДВ* препорачан дневен внес

Состав: Магнезиум хидроген цитрат, средство за полнење сорбитол, магнезиум оксид, арома, средство против згрутчување - магнезиумови соли на масните киселини, засладувач сукралоза.

Препораки за употреба:

Возрасни и адолесценти постари од 14 години: еднаш дневно да се земе содржината од една кесичка без течности. Гранулите се истураат директно на јазик, имаат пријатен вкус и брзо се раствораат. Количината од една кесичка може да се подели во две дози дневно.

Препорачаната дневна доза не смее да биде пречекорена.

Во случај на прекумерна употреба, магнезиумот може да има лаксативно дејство. Во случај на земање на лаксативи или лекови против горуштица/кисело подригнување, кои исто така содржат магнезиум, да не се зема Magnetrans® duo-aktiv 400 мг гранули за директна примена. Лицата со ослабена функција на бубрезите треба пред употреба да се посоветуваат со својот лекар.

Да се чува надвор од дофат на деца!

Да се чува затворено, на ладно (+4°С до +25°С) и суво место.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се