HEMOFARM Марисимо беби спреј за нос, 125 мл

HEMOFARM Марисимо беби спреј за нос, 125 мл
354,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Бренд
Шифра
047650C
favorite_border

Опис на производот

Изотоничен раствор за нос во спреј, кој може да се употребува од првите денови од животот (0,9%).

Спрејот за нос Marissimo® Baby е спреј за плакнење на носот којшто не содржи лек, ниту конзерванси, продира длабоко при плакнење на носната празнина и може да се применува кај деца, од раѓањето. Спрејот дејствува така што ја разредува слузта и ги плакне надворешните честички, како што се прав, полен и алергени. Потпомага во одзатнување на носот и ја обновува природната функција на дишните патишта.

Спрејот за нос Marissimo® Baby не создава зависност и може да се употребува заедно со другите лекови.

Се случува лицата кои често страдаат од кивавица и воспаление на синусите да откријат дека редовната примена на овие спрејови може да придонесе до намалена употреба на лековите.

Намена:

Спреј за плакнење нос којшто служи за ублажување отоци на слузокожата во носот при воспаление на синусите, затнат нос, поленска алергија и други алергии.

Пакување: 125 мл

Содржина

Состав: природна морска вода, разблажена со пречистена вода до физиолошко ниво (0,9%).

Начин на употреба:

Кај бебиња:

 • Поставете го бебето на грб, во стабилна положба
 • Свртете ја главата на бебето на страна и внимателно вовлечете го додатокот за нос во горната носница. Притиснете го кратко додатокот за нос. Повторете ја истата постапка и со другата носница, со тоа што главата на бебето свртете ја на другата страна
 • Избришете со хартиено марамче
 • Додатокот за нос исчистете го со вода и сапун, исплакнете и исушете
 • Кај деца од навршени 6 месеци
 • Држете го спрејот под кој било агол, внимателно навлечете го додатокот за нос прво во едната, па во другата носница и држете го притиснат 1-2 секунди

Предупредување:

 • Доколку повеќе од едно лице го користи ова средство, може да дојде до ширење на инфекции. Исчистете го додатокот за нос со вода и сапун и исплакнете го со врела вода по секоја употреба
 • Кај деца помлади од 6 месеци, примената треба да биде строго препорачана и под надзор
 • Никогаш немојте да ја наклонувате главата на бебето наназад, за секретот да не се слева во грлото
 • Шишенцето е под притисок. Во случај на загревање, може да дојде до пукање на шишето
 • Да се чува подалеку од извор на топлина, врели површини, искра, отворен пламен и други извори на палење. Не пушете
 • Немојте да го продупчувате или спалувате шишенцето, дури и кога е празно.
 • Заштитете го од сончева светлина

 Производот не го изложувајте на температури повисоки од 50°C.

 Да се чува надвор од дофат на деца.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се