HEMOFARM Нафазол 0.5 мг, 10 мл капки за нос

HEMOFARM NAFAZOL 0,5 mg/1 ml nasal drops kapki za nos
HEMOFARM Нафазол 0.5 мг, 10 мл капки за нос
125,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Бренд
Шифра
000810C
favorite_border

Опис на производот

  • Nafazol капки за нос
  • Капки за нос, раствор, 0.05%
  • Брзо ублажување на симптомите на затнат нос кај ринитис и риносинузитис
  • Капките се наменети за деца постари од 7 години

Пакување: 10 мл.

Содржина

Состав: 1 мл капки за нос содржат: нафазолин хидрохлорид 0,5 мг.

Употреба:

За примена во нос

  • Кај деца на возраст од 7-12 годин се применува по 1 капка во секоја носница, на 8 часа
  • Kај деца постари од 12 години се применува 1-2 капки 0.05% раствор во секоја носница, на 6 до 8 часа, но не почесто од 6 часа

Доколку после 3-5 дена симптомите и понатаму се присутни, треба да се прекине со употребата на лекот и да се консултира лекар. Лекот не треба да се употребува подолго од 5 дена поради ризикот од појава на rebound ефект, односно појава на ринитис предизвикан од лекот. Употребата на лекот Nafazol 0.05%, капки за нос, не се препорачува кај деца под 7 годишна возраст.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се