HEMOFARM Снуп 0.05% спреј за нос, 10 мл

HEMOFARM Snup 0.05%  Nasal Spray sprej za nos
HEMOFARM Снуп 0.05% спреј за нос, 10 мл
230,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Бренд
Шифра
049207C
favorite_border

Опис на производот

Спреј за нос, раствор.

Содржи активна супстанција ксилометазолин која ги стеснува крвните садови на слузницата на носот и со тоа се намалува отокот и се зголемува проодноста на носните канали. Лекот е наменет за олеснување на симптомите кај затнат нос, хроничен и алергиски ринитис (алергиско воспаление на слузницата на носот), синузитис (воспаление на синусите).

Пакување: 10 мл.

Содржина

Состав:

Ксилометазолин (во форма на хидрохлорид). Snup® спреј за нос, раствор 0.05% 1 мл спреј за нос, раствор содржи 0.5 мг ксилометазолин хидрохлорид. Една апликација на лекот (околу 0.09 мл раствор) содржи 0.045 мг ксилометазолин хидрохлорид.

Употреба:

Лекот Snup® секогаш употребувајте го точно онака како што е препорачано во ова упатство или како што Ви кажал Вашиот лекар. Лекот е наменет за назална употреба.

  • Деца на возраст од 6 до 12 години: по потреба се вбризгува до 3 пати на ден по една доза Snup® 0.05% спреј за нос, во секоја носница.

Спрејот за нос, раствор, не треба да се употребува подолго од 5 дена.

Лекот не е наменет за деца помлади од 6 години.

Лекот Snup® не смеете да го користите: ако сте алергични (преосетливи) на ксилометазолин хидрохлорид или на која било друга помошна состојка на лекот. Aко имaтe суво воспаление на носната слузница (rhinitis sicca). Kај деца на возраст под 6 години (SNUP® 0.05% спреј за нос, раствор).

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се