JOE&CO Органско ладно цедено маслиново масло, 500 мл

JOE&CO Органско ладно цедено маслиново масло, 500 мл
499,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Бренд
Шифра
035586C
favorite_border

Опис на производот

  • Органско маслиново масло Crudolio од Joe&Co 

Екстра девствено ладно цедено масло добиено директно од маслинки преку механички процеси, на температура пониска од 27°C, кое се смета за најдобар вид на маслиново масло.

Маслиновото масло е долго присутно на нашиот пазар и во медитеранот, а неговите бенефити за здравјето на луѓето се добропознати. Само за потсетување, тука се вклучени бенефитите за кардиоваскуларниот си стем преку антиоксидантите и анти-воспалителните нутритиенти содржани во маслото, кои го намалуваат ризикот од оксидантен стрес и несакани хронични воспаленија.

Околу 75% од мастите кои ги содржи маслиновото масло се во форма на моно-незаситени, омега-9 масни киселини кои помагаат при одржување на здрав баланс на тоталниот холестерол, ЛДЛ холестерол и ХДЛ холестерол во телото. Дополнително, маслиновото масло го штити и дигестивниот тракт, а има и когнитивни бенефити како дел од медитеранскиот начин на исхрана.

Нето тежина: 500 мл

Содржина

Состојки: ладно цедено маслиново масло*. Маслиново масло од највисока категорија добиено директно од маслинки и исклучиво по механички пат. Погодно за вегани.

*Органски сертифициран производ.

 

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се