Хималајска сол ситна-јодирана (20-30 мг јод) 250 г

Хималајска сол ситна-јодирана (20-30 мг јод) 250 г
26,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Шифра
038395C
favorite_border

Во моментов услугата за достава е достапна само во град Скопје

Опис на производот

Хималајската сол настанала пред 250 милиони години со кристализација. Добиена е од рудниците на Хималаите по традиционален метод и сушена на сонце.

Во својот состав содржи најголем процент на натриум хлорид, калиум, калциум, магнезиум, сулфур, железо и минерали во трагови.

Розевата боја на солта потекнува од присуството на железен оксид.

Пакување: 250 г

Содржина

Состав: натриум хлорид 97.8%, калиум, калциум, магнезиум, железо.

Содржина на јод: 20-30мг/кг

Јодирана со калиум јодат (KI03)

Да се чува на суво место, заштитено од влага.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се