KRKA Билобил форте капсули 80 мг, 20 капсули

KRKA Билобил форте капсули 80 мг, 20 капсули
235,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Категорија
Бренд
Шифра
007522C
favorite_border

Опис на производот

Билобил Форте капсулите содржат квантифициран сув екстракт од лист од растението гинко.
Билобил форте капсулите се препорачуваат при пореметена мозочна циркулација и функција (синдром на деменција при примарна дегенеративна деменција, при васкуларна деменција или при комбинирана форма од двете), а се манифестира како:

  • Намалено помнење и намален интелектуален капацитет
  • Нерасположеност и чувство на страв
  • Вртоглавица
  • Зуење во ушите
  • Главоболка и нарушено спиење
  • И при почетни пореметувања на периферна циркулација

Пакување: 20 капсули

Содржина

Состав:

Една капсула содржи:

80 мг стандардизиран сув екстракт од листот на гинко ( Ginko bilobae folii extractum siccum) со најмалку 19,2 мг гинкго флавоно гликозиди и 4,8 мг терпенски лактони (гинколиди, билобалиди).
Помошни супстанции: лактоза монохидрат, безводен колоиден силикагел, пченкарен скроб, магнесиум стеарат, талк.

Состав на надворешната обвивка на капсулата: метилпарахидроксибензаат (Е218), пропил парахидроксибензаат (Е216), желатин, црна боја PN (Е151), сина боја V (Е131), црвена боја 4R (Е124), портокалова боја FCF (Е11о), титанов диоксид (Е171).

Дозирање и начин на употреба

  • Блага до умерена деменција вообичаена доза е една капсула 3 пати на ден
  • Почетни нарушувања на крвотокот на екстремитетите една капсула 2 пати на ден 

Првите знаци на подобрување вообичаено се забележуваат после првиот месец.
Бременост и доење:  
Не се препорачува употреба на овој лек за време на бременост и доење поради недостаток на податоци за безбедноста.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се