KRKA Септаназал спреј за возрасни за нос, 10 мл

KRKA Септаназал спреј за возрасни за нос, 10 мл
189,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Бренд
Шифра
027187C
favorite_border

Опис на производот

Септаназал за возрасни се употребува:

  • За намалување на отокот на носната слузница при воспаление на носната слузница (ринитис) и за заздравување  на повредите (лезиите) на слузницата
  • За олеснување при неалергиско воспаление на носната слузница (вазомоторен ринитис)
  • За лекување на отежнато дишење низ носот по операција на носот

Пакување: 10 мл

Содржина

Состав:

Активни супстанции: ксилометазолин хидрохлорид и декслантенол.

Употреба: Препорачана доза за возрасни е едно прскање во секоја носница до 3 пати.  Дозата зависи од индивидуалната осетливост и клиничката ефикасност. Не се препорачува употреба на овој лек повеќе од 7 дена. Повторна употреба е можна по пауза од 7 дена.

Начин на употреба: Септаназал за возрасни е соодветен за употреба само кај деца на возраст над 6 години. За деца до 6 години, достапен е Септаназал за деца cпpej за нос со пониски дози од активните супстанции. Доколку детето не се чувствува подобро или се чувствува полошо по 3 дена од лекувањето, ве молиме советувајте се со лекар.

Предупредување: Ако сте бремени или доите, се сомневате дека сте бремени или планирате да забремените, побарајте совет од вашиот лекар или фармацевт пред да започнете да го земате овој лек.

Не се препорачува употреба на овој лек за време на бременоста, поради недостаток на податоци за безбедноста кај бремени жени.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се