MERCK Фемибион 1, 28 таблети

MERCK Фемибион 1, 28 таблети
715,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Бренд
Шифра
048716C
favorite_border

Опис на производот

Додаток на исхрана со комплекс на витамини, минерали и биоактивни компоненти - холин, наменет за жени во период на планирање на бременост и во текот на рана бременост (прв триместар - до 12 недели).

  • Л-метил фолат (во вид на калциумова сол)
  • Биолошки активен облик на фолна киселина кој организмот може веднаш да го користи
  • Во организмот обезбедува оптимално ниво на фолати, неопходен за правилен развој на плодот

Во првото тримесечије од вашата бременост, неопходно е да се осигурате да добиете доволно фолат, бидејќи ниското ниво на фолати е еден од факторите на ризик за развој на дефекти на невралната туба кај фетусот*

  • Фолна киселина и метафолин се извор на фолати кај Фемибион 1. Метафолин, активен облик на фолат, директно е достапен во вашето тело и не мора да биде конвертиран
  • Витаминот Д, придонесува за нормална функција на имунолошкиот систем и има улога во процес на клеточна делба
  • Фемибион 1 таблетите содржат 11 витамини (витамини Б-комплекс, витамини Ц, Д и Е), јод, селен, железо и холин

Пакување: 28 таблети

Содржина

Состав:

Активни состојки Во 1 таблета %ПДВ

Фолна киселина,

Од кои

  1. Птероил - моноглутаминска киселина
  2. Метафолин

400.0 мкг

  

200.0 мкг

200.0 мкг

200%

 

100%

100%

Витамин Б1 1.4 мг 127%
Витамин Б2 1.4 мг 100%
Витамин Б6 1.9 мг 136%
Витамин Б12 4.5 мкг 180%
Витамин Б3 12.0 мг (NE) 75%
Витамин Б7 40.0 мкг 80%
Витамин Б5 6.0 мг 100%
Витамин Е 4.8 мг ТЕ 40%
Витамин Д3 10.0 мкг 200%
Витамин Ц 55.0 мг 69%
Јод 150.0 мкг 100%
Селен 26.0 мкг 47%
Железо 10.0 мг 71%
Холин 130.0 мг /

%ПДВ - препорачан дневен внес

Состојки: холин-битартарат, микрокристална целулоза (средство за зголемување на волумен), калциум-Л-аскорбат, потполно хидрогенизирано соино масло, железо-бисглицинат, хидроксипропилметил целулоза (средство за глазирање), вкрстено врзана натриумкарбоксиметил целулоза (стабилизатор), калциум карбонат (боја), малтодекстрин, поливинил алкохол, полиетилен гликол, талк, хидроксипропил целулоза (средство за глазирање), никотинамид, лимонска киселина, магнезиум стеарат, стеаринска киселина, дикалциум фосфат (средства против згрутчување), ДЛ-алфа-токоферил ацетат, калциум Д-пантотенат, модифициран скроб (згуснувач), пиридоксин хидрохлорид, сахароза, тиамин мононитрат, рибофлавин, пченкарен скроб, калциум Л-метилфолат, птероил моноглутаминска киселина, калиум јодид, Д-биотин, натриум селенат, холекалциферол и цијанокобаламин.

Без глутен, лактоза и желатин.

Начин на употреба: испијте една таблета на ден со доволна количина вода. Производот е наменет за возрасни.

Предупредување: производот не смеат да го употребуваат лица преосетливи на која било од состојките во производот.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се