NATURAL WEALTH Калциум 1000 мг, 20 шумливи таблети

Natural Wealth Kalcij, Kalcium
NATURAL WEALTH Калциум 1000 мг, 20 шумливи таблети
355,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Категорија
Бренд
Шифра
046569C
favorite_border

Опис на производот

За здрави и цврсти коски

Калциумот придонесува за одржување на нормални коски.
Калциумот е неопходен  во многу процеси кои се одвиваат во организмот како и  за нормалното функционирање на клетките, пренесување на нервните сигнали, секреција на хормони, правилна коагулација на крвта, мускулни контракции.

Хроничниот нетретиран недостаток може да доведе до тешки последици, вклучително рахитис, остеопенија и остеопороза. Дефицитот не се манифестира со никакви симптоми.

Ниските нивоа на калциум во крвта и недостатокот од калциум може да доведат кон следните симптоми:

  • Расипување на забите
  • Сува кожа
  • Мускулна слабост и чести грчеви
  • Чешање
  • Псоријаза
  • Катаракта
  • Симптоми на остеопороза

Пакување: 20 кесички.

Содржина

Состав:

Една шумлива таблета содржи:
                                *ПДВ
- Калциум 1000 мг   125%

*препорачано дневно внесување

Состојки: калциум карбонат, киселина - лимонска киселина, регулатор на киселост – натриум хидрогенкарбонат, сок од цвекло во прав( концентрат од сок од цвекло, малтодекстрин), арома на портокал и грејпфрут, пченкарен скроб, засладувачи - натриум цикламат, натриум сахаринат, боја - рибофлавин-5-фосфат.

Употреба: По една (1) шумлива таблета на ден, растворена во чаша со вода(2 дл вода). Да се употребува само свежо подготвен напиток.
Да не се надминува препорачаната дневна доза.

Предупредување: Ако дојде до појава на било какви несакани дејства, престанете со употреба на производот.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се