NESTLE Nan Expertpro Без лактоза почетна формула за доенчиња, 400 г

NESTLE Nan Expertpro Без лактоза почетна формула за доенчиња, 400 г
845,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Бренд
Атрибути
Шифра
049416C
favorite_border

Опис на производот

Nestle Nan Без лактоза е почетна формула за здрави доенчиња, погодна за посебна нутритивна примена во исхраната на доенчињата, од нивното раѓање, кога не се дојат или се дохрануваат.

  • Со L.reuteri, култури слични на оние кои се наоѓаат во мајчиното млеко
  • Содржи DHA во согласност со сите законски прописи

Нето-тежина: 400 г

Содржина

Состав: гликоззен сируп, растителни масла (сончогледово масло богато со олеинска киселина, масло од репка со намалена содржина на ерука киселина, сончогледово), белковини од сурутка, млечна белковина, минерали (калциум-хлорид, калциум-цитрат, натриум-цитрат, натриум-фосфат, магнезиум-оксид, калиум-цитрат, железо-сулфат, цинк-сулфат, бакар-сулфат, манган-сулфат, калиум јодид, натриум-селенат), емулгатор: соја лецитин, рибино масло, масло од Mortierella alpina, холин битартарт, аминокиселини (L-фенилаланин, L-хистидин, L-триптофан), регулатор на киселост: лимонска киселина, витамини {витамин Ц (натриум L-аскорбат), витамин Е (D,L a-токоферил ацетат), ниацин (никотинамид), пантотенска киселина (калциум D-пантотенат), витамин Б1 (тиамин мононитрат), витамин А (ретинил ацетат), витамин Б2 (рибофлавин), витамин Б6 (пиридоксин хидрохлорид), фолат (фолна киселина), витамин К (филохинон), витамин Д (холекалциферол), Д-биотин, витамин Б12 (цијанокобаламин)}, Limosilactobacillus reuteri култура, таурин, нуклеотиди {цитидин 5'-монофосфорна киселина (CMP), уридин 5'-фосфорна киселина (UMP), аденозин 5'-фосфорна киселина (AMP), гуанозин 5'-фосфорна киселина (GMP)}, инозитол, Л-карнитин.

*култура Lactobacillus reuteri DSM17938 под лиценца на BioGaia AB.

Подготовка на оброкот за Вашето бебе: 

  1. Измијте ги добро рацете пред да почнете со подготовка
  2. Измијте ги сите делови на шишето додека не исчезнат трагите од млеко
  3. Варете ја водата за пиење и оставете да се излади додека не стане млака (40°C)
  4. Прво ставете точно количество на вода во шишето. Потоа додате точно назначен број на рамни мерилки кој одговара на возраста на бебето, користете ја само мерилката од внатрешноста на кутијата
  5. Бидете сигурни дека мерилката е сува и вратете ја во кутијата. Добро затворете ја кутијата по секоја употреба и чувајте ја на ладно и суво место
  6. Затворете го и добро протресете го шишето додека не се раствори целосно млекото во прав

Табела на исхрана:

Возраст Претходно провриена вода (мл)* Број на порамнети мерилки** Број на оброци/ден
1-2 недели 90 3 6
3-4 недели 120 4 5
2 месеци 150 5 5
3-4 месеци 180 6 5
5-6 месеци 210 7 5
Од 7-9 месеци 210 7 4-3

Внимание: непревриена вода, непревриени шишенца за бебиња или несоодветно разредување може да доведе до разболување на вашето бебе. Несоодветно складирање, ракување, мешање и хранење може негативно да влијае на здравјето на вашето бебе. Подгответе само едно шишенце по употреба. Нахранете го бебето веднаш по подготовката. Не го чувајте остатокот од формулата, фрлете го неискористениот дел.

Важна напомена: мајчиното млеко е најдобрата храна за доенчиња и доењето треба да продолжи на колку што е можно подолг период. Пред да одлучите да користите почетна формула за доенчиња, советувајте се со вашиот лекар. Nan Optipro 1 е почетна формула за здрави доенчиња, погодна за посебна нутритивна примена во исхраната на доенчињата, од нивното раѓање, кога не се дојат или се дохрануваат.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се