NESTLÉ Nan Optipro 2 Последователна формула за новороденчиња од 6-12 м, 800 г

NESTLÉ Nan Optipro 2 Последователна формула за новороденчиња од 6-12 м, 800 г
1.346,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Бренд
Шифра
046135C
favorite_border

Опис на производот

 • Nan Optipro 2 формула за доенчиња од навршени 6 месеци
 • Производот е погоден за посебна нутритивна потреба на доенчињата од нивното раѓање кога не се дојат или се дохрануваат

Единствена комбинација на состојки:

 • Содржи оптимизирани протеини во зависност од возраста, како во квантитативен, така и во квалитативен поглед
 • 2'-FL е олигосахарид, структурно идентичен со најприсутниот во мајчиното млеко
 • Содржи DHA во согласност со делегираната уредба на Европската комисија (ЕУ) 2016/127.
 • Само лактоза - лактозата е единствениот присутен јаглехидрат во Nan Optipro 2
 • Витамин Д - придонесува за нормална функција на имуниот систем кај децата
 • Калциумот придонесува за нормален раст и развој на коските кај децата

Нето-тежина: 800 г

Содржина

Состојки: обезмастено млеко, лактоза, растителни масла (сончогледово масло богато со олеинска киселина, масло од репка со ниска содржина на ерука киселина, сончогледово масло), деминерализирани белковини од сурутка, деминерализирани пармеат од сурутка, олигосахариди (галакто-олигосахариди, фрукто-олигосахариди), минерали (калциум-цитрат, калиум-цитрат, калиум хидроксид, магнезиум-хлорид, калиум хлорид, натриум-фосфат, натриум-хлорид, калциум-хидроксид, железо-сулфат, цинк-сулфат, бакар-сулфат, манган-сулфат, калиум-јодид, натриум-селенат). 

- Емулгатор: соја лецитин, рибино масло, холин битартарат, амино киселини (L-фенилаланин, L-хистидин)

- Регулатор на киселост: лимонска киселина, витамини {Ц (натриум-L-аскорбат), Е (DL-алфа токоферил ацетат), ниацин (никотинамид), пантотенска киселина (калциум D-пантотенат), B1 (тиамин мононитрат), А (ретинил ацетат), B2 (рибофлавин), B6 (пиридоксин хидрохлорид), фолат (фолна киселина), К (филохинон), D (холекалциферол), D-биотин, B12 (цијанокобаламин)}

-Lactobacillus reuteri** култура, таурин, инозитол, нуклеотиди {цистидин 5-монофосфат (CMP), уридин 5-монофосфат (UMP), аденозин 5-монофосфат (AMP), гуанозин 5-монофосфат (GMP)}, L-карнитин

Lactobacillus reuteri** култура DSM17938 по лиценца од Biogaia AB.

Подготовка на оброкот за Вашето бебе: 

 1. Измијте ги добро рацете пред да почнете со подготовка
 2. Измијте ги сите делови на шишето додека не исчезнат трагите од млеко
 3. Варете ја водата за пиење и оставете да се излади додека не стане млака (40°C)
 4. Прво ставете точно количество на вода во шишето. Потоа додате точно назначен број на рамни мерилки кој одговара на возраста на бебето, користете ја само мерилката од внатрешноста на кутијата
 5. Бидете сигурни дека мерилката е сува и вратете ја во кутијата. Добро затворете ја кутијата по секоја употреба и чувајте ја на ладно и суво место
 6. Затворете го и добро протресете го шишето додека не се раствори целосно млекото во прав

Табела на исхрана:

Возраст Претходно провриена вода (мл)* Број на порамнети мерилки** Број на оброци/ден
Од 6-9 месеци 210 7 4-3
Од 10 месеци 210 7 3-2

Внимание: непревриена вода, непревриени шишенца за бебиња или несоодветно разредување може да доведе до разболување на вашето бебе. Несоодветно складирање, ракување, мешање и хранење може негативно да влијае на здравјето на вашето бебе. Подгответе само едно шишенце по употреба. Нахранете го бебето веднаш по подготовката. Не го чувајте остатокот од формулата, фрлете го неискористениот дел.

Важна напомена: мајчиното млеко е најдобрата храна за доенчиња и доењето треба да продолжи на колку што е можно подолг период. Пред да одлучите да користите почетна формула за доенчиња, советувајте се со вашиот лекар. Nan Optipro 2 е последователна формула за здрави доенчиња, погодна за посебна нутритивна примена во исхраната на доенчињата, од нивното раѓање, кога не се дојат или се дохрануваат.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се