NESTLÉ Pre Nan Формула за недоносени доенчиња, 400 г

NESTLÉ Pre Nan Формула за недоносени доенчиња, 400 г
921,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Бренд
Шифра
005886C
favorite_border

Опис на производот

Специјална млечна храна за диететско регулирање на исхрана кај доенчиња со мала тежина на раѓање и на предвремено родени бебиња, по отпуштање од болница.

 • Од раѓање
 • За доенчиња
 • Хидролизирани протеини, лесно сварливи
 • ДХА, АРА
 • Структурни липиди
 • B.lactis

Нето-тежина: 400 г

Содржина

Состав: лактоза, растителни масла (сончогледово, палмово, кокосово, масло од репка со снижена содржина на ерука киселина, сончогледово масло богато со олеинска киселина), малтодекстрин, изолат од хидролизирана белковина од сурутка, концентрат од хидролизирани белковини од сурутка, минерали 9калциум-глицерофосфат, калциум-хлорид, магнезиум-хлорид, калциум-цитрат, натриум цитрат, калиум-хлорид, железо-сулфат, цинк-сулфат, бакар-сулфат, манган-сулфат, калиум-јодид, натриум-селенат), МСТ (средноверижни триглицериди), рибино масло (DHA), регулатор на киселост: лимонска киселина, холин битартарат, масло од Mortierella alpina, витамини [Ц (натриум L-аскорбат), Е (D,L a-токоферил ацетат), ниацин (никотинамид), пантотенска киселина (калциум D-пантотенат), Б2 (рибофлавин), А (ретинил ацетат), Б1 (тиамин мононитрат), Б6 (пиридоксин хидрохлорид), фолат (фолна киселина), К (филохинон), Д (холекалциферол), Д-биотин, Б12 (цијанокобаламин)], инозитол, L-аргинин, таурин, L-карнитин, Bifidobacterium lactis# култура.

#Количество Bifidobacterium lactis култура минимум 1х10−6 cfu/g.

Подготовка на оброкот за Вашето бебе: 

 1. Измијте ги добро рацете пред да почнете со подготовка
 2. Измијте ги сите делови на шишето додека не исчезнат трагите од млеко
 3. Варете ја водата за пиење и оставете да се излади додека не стане млака (40°C)
 4. Прво ставете точно количество на вода во шишето. Потоа додате точно назначен број на рамни мерилки кој одговара на возраста на бебето, користете ја само мерилката од внатрешноста на кутијата
 5. Бидете сигурни дека мерилката е сува и вратете ја во кутијата. Добро затворете ја кутијата по секоја употреба и чувајте ја на ладно и суво место
 6. Затворете го и добро протресете го шишето додека не се раствори целосно млекото во прав

Табела на исхрана:

Тежина на доенчето во грами Претходно превриена вода (во мл) Број на рамни мерни лажички Број на оброци дневно
1800-3000 Во согласност со препорака на лекар Во согласност со препорака на лекар Во согласност со препорака на лекар
3000-4000 90 3 6
4000-5000 120 4 6
5000-6000 150 5 5
6000-7000 150 5 5
7000-8000 180 6 4

 

Внимание: непревриена вода, непревриени шишенца за бебиња или несоодветно разредување може да доведе до разболување на вашето бебе. Несоодветно складирање, ракување, мешање и хранење може негативно да влијае на здравјето на вашето бебе. Подгответе само едно шишенце по употреба. Нахранете го бебето веднаш по подготовката. Не го чувајте остатокот од формулата, фрлете го неискористениот дел.

Контраиндикации: PreNAN не може да се користи во случај на ГАЛАКТОЗЕМИЈА, лоша апсорпција на ГЛУКОЗА-ГАЛАКТОЗА или кај доенчиња на кои им е дијагностицирана нетолеранција на лактоза или алергија на протеини од кравјо млеко. Не е наменето за парентерална примена.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се