NOW Б-50 Комплекс, 100 капсули

NOW B-50 complex, 100 capsules б комплекс
NOW Б-50 Комплекс, 100 капсули
1.451,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Категорија
Бренд
Шифра
054867C
favorite_border

Опис на производот

NOW B-50 complex Обезбедуваат целосен додаток на Б-витамини плус холин и инозитол. Овие витамини го поддржуваат производството на енергија, одржуваат здрав метаболизам на хомоцистеин и го промовираат здравјето на нервниот систем.

Б витамините се растворливи во вода (со исклучок на Б12), имаат ограничено складирање во телото и затоа бараат секојдневно надополнување.

Додека Б12 се складира во црниот дроб, диететските извори се само од животинско потекло (месо и млечни производи), затоа дополнување со Б12 може да биде особено важно за вегетаријанците.

В-50 комплекс е граничен производ кој има стимулирачки ефект врз организмот. Најдобро е да се зема наутро со првиот оброк за да ги надополни хранливите материи и да го подобри метаболизмот.

 • Само за возрасни

Пакување: 100 капсули

Потекло: САД, Производител: Now Foods, САД

Витамин Б1

 • Придонесува за нормален метаболизам што дава енергија
 • Придонесува за нормално функционирање на нервниот систем
 • Придонесува за нормална психолошка функција
 • Придонесува за нормална функција на срцето

Витамин Б2

 • Придонесува за нормален метаболизам што дава енергија
 • Придонесува за нормално функционирање на нервниот систем
 • Придонесува за одржување на нормалната мукозна мембрана
 • Придонесува за одржување на нормални црвени крвни зрнца
 • Придонесува за одржување на нормална кожа
 • Придонесува за одржување на нормален вид
 • Придонесува за нормален метаболизам на железото
 • Придонесува за заштита на клетките од оксидативен стрес
 • Придонесува за намалување на замор

Витамин Б3

 • Придонесува за нормален метаболизам што дава енергија
 • Придонесува за нормално функционирање на нервниот систем
 • Придонесува за нормална психолошка функција
 • Придонесува за одржување на нормалната мукозна мембрана
 • Придонесува за одржување на нормална кожа
 • Придонесува за намалување на заморoт

Витамин Б6

 • Придонесува за нормална синтеза на цистеин
 • Придонесува за нормален енергетски метаболизам
 • Придонесува за нормална функција на нервниот систем
 • Придонесува за нормален метаболизам на хомоцистеин
 • Придонесува за нормален метаболизам на протеини и гликоген
 • Придонесува за нормална психолошка функција
 • Придонесува за создавање на црвени крвни зрнца
 • Придонесува за нормална функција на имунолошкиот систем
 • Придонесува за намалување на заморот и исцрпеноста
 • Придонесува за регулирање на хормоналната активност

Фолна киселина

 • Придонесува за раст на мајчиното ткиво за време на бременоста
 • Придонесува за нормална синтеза на аминокиселини
 • Придонесува за нормално формирање на крв
 • Придонесува за нормален метаболизам на хомоцистеин
 • Придонесува за нормална психолошка функција
 • Придонесува за нормална функција на имунолошкиот систем
 • Придонесува за намалување на заморот
 • Има улога во процесот на клеточната делба

Витамин Б12

 • Придонесува за нормален енергетски метаболизам
 • Придонесува за нормално функционирање на нервниот систем
 • Придонесува за нормален метаболизам на хомоцистеинот
 • Придонесува за нормална психолошка (ментална) функција
 • Придонесува за нормално формирање на црвените крвни клетки
 • Придонесува во одржување на нормална функција на имунолошкиот систем
 • Придонесува во намалување на заморот и исцрпеноста
 • Придонесува во процесот на делба на клетките

Биотин

 • Придонесува за нормален метаболизам што дава енергија
 • Придонесува за нормално функционирање на нервниот систем
 • Придонесува за нормален метаболизам на макронутриенти
 • Придонесува за нормална психолошка функција
 • Придонесува за одржување на нормална коса
 • Придонесува за одржување на нормалната мукозна мембрана
 • Придонесува за одржување на нормална кожа

Пантотенска киселина

 • Придонесува за нормален метаболизам што дава енергија
 • Придонесува за нормални ментални перформанси
 • Придонесува за нормална синтеза и метаболизам на стероидните хормони, витаминот Д и некои невротрансмитери
 • Придонесува за намалување на замор

Холин

 • Придонесува за нормален хомоцистеински метаболозам
 • Придонесува за нормален метаболизам на мастите
 • Придонесува за одржување на нормална функција на црниот дроб

Содржина

Состав: Количина во 1 доза:

  1 капсула % НДВ
Тиамин (Витамин Б-1) (од Thiamin  HCl) 50 мг 4167%
Рибофлавин (Витамин Б-2) 50 мг 3846%
Ниацин (Витамин Б-3) (како Niacinamide) 50 мг 343%
Витамин Б-6 (од Pyridoxine HCl) 50 мг 2941%
Фолат (400 мкг Folic Acid) 680 мкг ДФЕ 170%
Витамин Б-12 (како Cyanocobalamin) 50 мкг 2083%
Биотин 50 мкг 167%
Пантотенска киселина (од Calcium Pantothenate) 50 мг 1000%
Холин (од Choline Bitartrate) 25 мг 5%
PABA (Para-Aminobenzoic Acid) 25 мг  
Иноситол 25 мг  

Други додатоци: хипромелоза (целулозна капсула), микрокристална целулоза, силициум диоксид и магнезиум стеарат (од растителен извор).

Не е произведено со пченица, глутен, соја, млеко, јајца, риба, школки или јаткасти состојки.

Произведено во GMP капацитет кој произведува други состојки кои ги содржат овие алергени.
Вегетеријански/Веган производ.

Без ГМО.

Кошер.

Халал.

Употреба: 1 капсула дневно, со храна.

Предупредување: Консултирајте доктор доколку сте бремени или доите, доколку земате лекови или имате некаква медицинска состојба. Да се чува подалеку од дофат на деца! Пакетчето за свежина не е за јадење. Оставете го во шишенцето. Препорачаната дневна доза да не се надминува. Овој производ не е наменет за третман, превенција или лекување на специфична болест или состојба и не претставува замена за оброк. Чувајте го на ладно, суво место после отварање. Природни варијации на бојата може да се случат кај овој производ. Овој производ содржи биотин кој може да се меша со некои резултати од тестовите на крвта.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се