NOW Инозитол 500 мг, 100 капсули

NOW Инозитол 500 мг, 100 капсули
987,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Категорија
Бренд
Шифра
042978C
favorite_border

Опис на производот

Инозитол е нутриент од семејството Б-витамини. Најчесто е присутен во ореви, кикирики и цитрусно овошје. Тој е клучна компонента на клеточната мембрана и поради тоа е вклучен во испраќање на сигнал помеѓу клетките. Конкретно, инозитолот ја зголемува чувствителноста на различни рецептори. Една клетка ослободува хемикалии ("порака") која се доставува до другата клетка да изврши дејство. Сепак, ако другата клетка не може да прими порака, хемиската реакција е неупотреблива. Тука главна улога има инозитолот да ги подготви рецепторите за да се прими оваа порака.

Формата на инозитол што се користи во овој производ е Мио-Инозитол, најконцентрирана форма на оваа хранлива состојка. Инозитолот е присутен во сите клеточни мембрани, со највисоки концентрации во мозокот и централниот нервен систем, каде што игра важна улога во невротрансмитерната сигнализација.

Пакување: 100 капсули

Содржина

Состав: една капсула содржи 500 мг инозитол.

Други додатоци: брашно од ориз, желатин (капсула) и магнезиум стеарат (од растителен извор). Не е произведено со пченица, глутен, соја, млеко, јајца, риба, школки или јаткасти состојки. Произведено во GMP капацитет кој произведува други состојки кои ги содржат овие алергени.

Вегетеријански/Веган производ. Без ГМО.

Употреба: една капсула дневно.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се